Jubilejní 30. ročník festivalu Rock for People se kvapem blíží a nastal čas si představit letošní černé koně a schované klenoty. Mezinárodní soupisku organizátoři uzavřeli na začátku března a před pár dny přidali i českou a slovenskou scénu. Ještě nás čeká zveřejnění časového harmonogramu, ale už teď je možné si rýsovat hrubý plán červnové bitvy o nejlepší koncertní zážitky. Budeme doufat, že ze sestavy už žádná skupina nevypadne a budeme si moci festival užít tak, jak organizátoři plánují. Headlinerům se tentokrát vyhnu a posvítím na některé méně známé, avšak zajímavé kapely i menší hvězdy schované v seznamu jmen.
Středa 11. června
Shinedown (alternativní rock, Amerika)
Jak se na festival Rock for People sluší a patří, začneme příjemným rockovým doporučením. A to rovnou s nejúspěšnější mainstreamovou rockovou kapelou na světě. S dvaceti písněmi na prvním místě Billboard žebříčku Mainstream Rock jsou Shinedown jednou z nejzásadnějších moderních alternativně rockových kapel současnosti. Jejich popularita je hmatatelná především v zámoří, což dokládají i poměrně sporadické koncerty na pevninské Evropě, Austrálii a zbytku světa. U nás se za téměř čtvrtstoletí dlouhou kariéru ukázali pouze jednou v roce 2012 a jejich vystoupení na festivalu je tak dalším poměrně unikátním úlovkem. Post-grungeová kapela v čele se zpěvákem Brentem Smithem chystá své osmé album a ačkoliv jejich tvorba v Evropě není tak profláklá, několik hitů možná budete znát. I kdyby ne, jejich špinavý hard rock s charakteristickým hlasem doporučuji všemi deseti. Jak jsem zmiňoval, příležitostí vidět Shinedown u nás není mnoho.
Archers (metalcore/pop-punk, Amerika)
Budu pokračovat s o něco tvrdší muzikou, i když, ne tak docela. Archers je kapelou, která ve své tvorbě míchá elementy metalcoru a pop-rocku, popřípadě pop-punku. Jejich skladby jsou pestrou mozaikou obou stylů, které se prolínají zdánlivě nenásilně a vytváří velmi zajímavý mix a nepředvídatelný průběh. Jejich debutová deska „Cuts & Bruises” je sice už deset let stará, ale Archers mezitím pravidelně vydávají singly a EPíčka s velice nápaditou muzikou. Ve Spojených státech jezdí turné jako headliner a letos si odbydou i svou českou premiéru.
Vowws (death-pop, Austrálie)
Temně industrální popové duo zaujalo při loňské premiéře jako support pro americké Crosses. Matthew Campbell a Arezo Khanjani však doma i v zámoří již platí jako vycházející hvězda potemnělé kombinace elektroniky, rocku a popu. Zpěvák Crosses Chino Moreno si je nevybral náhodou. Jejich hudební i estetická vize, stejně tak jako kontrast dvou velmi zajímavých hlasů funguje úžasně a my se můžeme těšit i na nějaké novinky z připravované desky, který by měla vyjít během letošního roku.
Trophy Eyes (hardcore/pop-punk, Austrálie)
Čtveřice patří do nové vlny rockové hudby, kde se mísí klidnější pop-punk s hardcorovými kořeny. Jejich tvorba připomíná post-hardcore, který byl populární na začátku tisíciletí, ale jejich pojetí se dotýká velmi moderního rocku. Trophy Eyes mají specifický zvuk a s mícháním žánrů jdou svou cestou. Umí i tradiční rockové balady, avšak v trochu netradičním kabátě. Se svou tvorbou jsou velmi úspěšní po celém světě a na festivalové scéně se u nás představí poprvé.
Kittie (groove metal, Kanada)
Ženy do metalu nepatří? Nesmysl. Kanadská čtveřice proti těmto předsudkům bojuje již více než dvacet let a úspěšně inspirují mnoho dalších muzikantek napříč žánry. Tato metalová parta patří mezi ta velká jména, která zpopularizovala nový metalový subžánr groove metal na začátku tisíciletí. Jejich vlivy pochází i z nu-metalu a grunge, a jejich tvorba tak nabízí mnoho pestrých elementů. V roce 2022 se kapela vrátila po pětileté pauze a s novinkou „Fire” se vůbec poprvé představí i u nás.
CZ & SK: Abbie Falls (metalcore)
Pětičlenná moderní metalová demoliční parta z Prahy. Kombinace metalcoru a hardcoru v té nejšpinavější podobě. Velmi zajímavá nabídka tuzemské metalové stálice, která nabízí brutální breakdowny, neuchopitelnou energii a špetku vtipu navrch.
Tady žánr neexistuje. Zpěvačka Poppy je v posledních měsících na roztrhání a píše se o ní na každém kroku. Může za to úspěšné album „Negative Spaces”, její žánrová proměna, změna vizáže, zvláštní persona, i její lehce znepokojující videa na youtube. Za necelých deset let se z blonďaté panenky stala řvoucí lvice a hudební fanoušci neví, co si o tom myslet. Buď jak buď, zpěvačka je to vynikající a trocha kontroverze ještě nikomu neublížila, že ano? Těžko říct, jak její vystoupení bude vypadat, ale pokud můžeme soudit dle jejích posledních aktivit, můžeme se jistě těšit alespoň částečně na divokou industriální metalovou show.
Čtvrtek 12. června
Castle Rat (doom metal, Anglie)
Přijde vám spojení fantasy a metalu jako vymyšlený příběh z Dungeons & Dragons? Newyorská čtveřice tento koncept přeměnila v realitu a svá středověká dobrodružství prezentuje v doom metalovém hávu. Loňská debutová deska „Into TheRealm” je naprosto fantastická a myslí si to i posluchači, když byla v dubnu 2024 nejprodávanější hard rockovou deskou na Bandcampu. Syrový heavy metalový zvuk a strhující ženské vokály „krysí královny” (v originále „The Rat Queen") dělá z Castle Rat první zásadní objev letošního ročníku. Objevte ho i Vy!
Dvne (progresivní metal, Skotsko)
Pětičlenná kapela se pohybuje v progresivních vodách a omývá na jedné straně sludge rock, na té druhé post-metal. To znamená jediné: tvrdé kytary, atmosferické vyhrávky, pronikavý hlas a unikátní zvuk. Kapela letos oslaví deset let pod tímto názvem (čti „dune”) a slavit budou loňskou deskou „Voidkind”. Dle skotských hudebních cen jsou Dvne nejlepším metalovým uskupením a tento titul již stihli obhájit na mnoha zásadních evropských festivalech. Rock for People je další na řadě.
Kim Dracula (trap/experimentální rock, Austrálie)
Další tip, kde jsou žánrové nálepky zbytečné. V každé jedné skladbě tohoto umělce můžeme ochutnat hned několik hudebních žánrů. Kromě metalu to je i latinskoamerická hudba, jazz, trap nebo industriální pop. Při poslechu debutové desky „Make Me Famous” budete mít pocit, že posloucháte několik kapel zároveň. Budete žasnout nad tím, co všechno se do skladby vejde a jak všechno může fungovat. Kim Dracula je definicí eklekticismu a kontrolovaného chaosu.
Zebrahead (punk-rock, Amerika)
Naproti tomu tato americká pětice se věnuje pouze svému stylu a věnuje se mu výborně. Už téměř třicet let přináší výbušný punk rock plný melodií, energického rapu zpěváka Aliho Tabatabaeea a pubertálních textů, které baví. Ve svém žánru možná hrají druhé housle slavnějším americkým kolegům, ale kvalitativně se s nimi může velmi směle měřit. Je až s podivem, že Zebrahead na festivalu uvidíme poprvé, ale o to větší přivítání by je mělo čekat.
Unprocessed (progresivní metal, Německo)
Vlajková loď evropského progresivního metalu se po deseti letech působení konečně dostává více do povědomí. Unprocessed jsou nesmírně inovativní a jejich jedinečný přístup zatím vrcholí u aktuální desky „…And Everything In Between”. Melodické kytary, intenzivní vokály a technicky dechberoucí kompozice. Naprostá chuťovka pro fanoušky komplexní muziky.
CZ & SK: P/|ST (alternativní/experimentální rap)
Projekt plný experimentů a nevyzpytatelného rapu. Směr, kterým tato skupina kráčí se mění s každou skladbou a přesahuje samotnou hudební úroveň. Jejich alternativní pojetí stylu jako takového musí bavit, ačkoliv nemusí být pro každého.
Musíte vidět: Eagles of Death Metal (alternativní rock, Amerika)
Známý příběh. Obrovské jméno v zámoří, u nás stále zájem pokulhává. Rocková parta je bočním projektem zpěváka a kytaristy Joshe Hommea, velkou osobností americké rockové scény, který ovšem mikrofon přenechává frontmanovi Jesse Hughesovi. Satirická parta nabízí příjemně garage rockovou muziku s koňskou dávkou vtipu a zábavy nejen v textech, ale i naživo.
Pátek 13. června
Lake Malice (metalcore, Anglie)
Britské duo ve své tvorbě kombinuje metalcore, prvky elektroniky a popu a v posledních letech se svými energickými koncerty představili po celé Evropě jako support několika velmi výrazných kapel. Doma si vysloužili dvě nominace na Heavy Music Awards, věnovala se jim i rádia BBC 1 nebo Kerrang! a zmínka o nich padla i v několika prestižních rockových magazínech.
Nothing More (alternativní rock/metal, Amerika)
Americká čtveřice je ztělesněním živelné hudby, která je zároveň i velmi komplexní. Jejich chytlavé melodie velmi rychle zaujmou a mísí se s inovativně experimentálními prvky. Nothing More si již vysloužili tři nominace na Grammy, a tak se tedy nedá obecně říct, že jde o méně známou kapelu. Nicméně, v Evropě je povědomí o nich stále poměrně nízké, což můžete letos změnit i Vy.
Perturbator (synthwave, Francie)
Ani francouzský DJ rozhodně nepatří mezi nové hvězdičky na nebi. Když se v roce 2012 pustil do tvoření retro-elektronické hudby, brzy ho kritici začali přirovnávat k ikonám elektronického žánru. V roce 2016 se vyšplhal na vrchol žebříčku Billboard, ale zároveň se ponořil do ještě temnějších zvukových hlubin a od té doby dál posouvá hranice hudby. I proto je žánrově poměrně rozkročený, a i proto jste na něj možná ještě nenarazili.
Kadavar (stoner rock, Německo)
Retro rockový styl této čtveřice je přirovnáván k zlaté éře hard rocku 70. let, i díky jejich inklinaci k psychedelickému a stoner subžánru. Patnáct let od jejich vzniku můžeme pozorovat i vlivy novodobých, převážně amerických, stoner rockových a metalových kapel a Kadavar se postupně propracovávají na přední pozice tohoto žánru i v Evropě. Pomáhá jim k tomu i německý gigant Nuclear Blast.
Seven Hours After Violet (metalcore, Amerika)
Kapela vznikla náhodou po setkání baskytaristy Shavo Odadjiana s Michaelem Montoyou. Setkání zkušených muzikantů, kteří stále touží po živém koncertování, vyústilo v novou kapelu. Členové System Of A Down, Winds of Plague a Left to Suffer tvoří nápaditý metalcore s prvky deathcoru, který ale doplňují barvité melodie.
CZ & SK: Marie Rottrová (soul)
Ani letos nebude chybět populární retro okénko do české populární hudby. První dáma českého soulu se představí s bigbandem Septet Plus Orchestra a hostem bude Petr Němec. Určitě zazní osvědčené hity i písně ze začátku její kariéry, které zpěvačce přiřkly přezdívku „Lady Soul". Čerstvá držitelka medaile Za zásluhy I. stupně má jistě místo i na rockovém festivalu.
Musíte vidět: Leoniden (indie-rock, Německo)
Tato pětice Vás přesvědčí o tom, že indie rock nemusí být jen sladké kytarové balady o zlomeném srdci. Nesmírně živé a dynamické koncerty s koňskou dávkou humoru Vás donutí tančit, křepčit a zpívat skladby, které jste předtím v životě neslyšeli. Leoniden patří mezi ty nejinovativnější a nejzábavnější kapely v Německu.
Sobota 14.. června
Sigrid (pop, Norsko)
Po vítězství v talentové soutěži BBC Music Sound v roce 2018 a následném turné s Maroon 5, se norská raketa objevila na popové oběžné dráze. Z té zatím vyslala dvě úspěšné desky, přičemž debut „Sucker Punch” se dostal na druhé místo britského žebříčku. Teď už se pyšní miliony streamů a svůj chytlavý a zábavný pop poprvé u nás předvede i na festivalové scéně.
Thrice (post-hardcore, Amerika)
Kapela působí již od roku 1998, ale až v posledních letech se dostávají více do popředí. Jejich tvorba osciluje mezi alternativním pop rockem a melodickým hardcorem, vše za přítomnosti chraplavého vokálu zpěváka a kytaristy Dustina Kensruea. Za svou kariéru zatím stihli dvanáct desek a co je obdivuhodné, bez sebemenších změn v sestavě. Thrice si letos odbydou tuzemskou premiéru.
Self Deception (alternative rock/metal, Švédsko)
Moderní rocková čtveřice kombinuje dynamický rock s příchutí metalu, která vyplývá na povrch jak v hudbě, tak i díky vokálům zpěváka Andrease Clarka. Pánové letos slaví pětadvacet let na scéně, mají na kontě několik hitů, které bodovaly po celém světě, a šlechtí je velmi energické živé vystoupení. Self Deception aktuálně patří mezi velmi zajímavý artikl švédské rockové scény.
Battlesnake (heavy metal, Austrálie)
Sedmičlenná smečka sází na hutný metalový zvuk, který vzdává hold klasickému heavy metalu i tradičnímu hard rocku. Jejich skladby jsou epické, nevyzpytatelné, melodické, teatrální a velmi zábavné. První zmínka pochází z roku 2019 a v posledních dvou letech vydali své první studiové desky. Jejich premiéra u nás by Vám neměla uniknout.
Swim School (indie-rock, Skotsko)
Mladá indie rocková kapela loni vydala svůj debut „Seeing It Now” a vyrazila na své první headline turné. Poprvé i do České republiky přivezou svůj punkem nasáklý indie rock, který však nezní tak typicky jako jeho britské odnože. Tvorba Swim School je svěží, naštvanější a kytarovější. Kapela roste před očima a tento rok pro ni bude opět zlomový.
CZ & SK: The Prostitutes (indie-rock)
Kapela se syrovým zvukem inspirovaným britskou post-punkovou scénou na festivalu oslaví dvacet let existence. Toto kulaté výročí přichází po nečekaném návratu na scénu v novém složení a po vydání nového materiálu. The Prostitutes jsou tuzemská indie-rocková klasika a i s novou sestavou patří mezi zásadní události tohoto roku.
Musíte vidět: Refused (hardcore punk, Švédsko)
Konečně! Takové zvolání zřejmě v týmu Rock for People převládalo při potvrzení této hardcore punkové ikony ze severu. Po zrušeném koncertu v roce 2012 se podařilo domluvit náhradní koncert, tím ale vystupování Refused u nás skončilo. Po návratu kapela vydala další dvě desky a na letošní rok oznámila rozlučkové turné. Doufejme, že po třinácti letech opravdu na festivalu vystoupí. Nenechte si je ujít, další možnost už nebude.