Mezi nově potvrzenými skupinami jsou nejznámější formací australané Northlane. Progresivní metalcorová parta ze Sydney se za posledních několik let vyšvihla mezi absolutní špičku svého oboru, k čemuž jim výrazně vypomohly poslední dvě desky „Mesmer” a loňská „Alien”. Kapela úspěšně pokračuje v éře zpěváka Marcuse Bridge, který kapelu doplnil v roce 2014 a nezastavil ji ani odchod původního baskytaristy Alexe Milovice před dvěma lety. Pozici baskytaristy doplnil Brendon Padjasek, člen zaniklých kanadských Structures. Northlane se na festival Rock for People vrátí po třech letech představit své unikátní moderní pojetí technického metalcoru a vlajka australské metalové scény se bude jistě třepotat vysoko.
Další známější partou z posledního přídavku jsou švédští post-metalcoroví Imminence. I oni se na festival vrací po svém prvním vystoupení v roce 2017 a i oni přivezou novou desku. Vlastně přijedou s dvěma deskami, nicméně nahrávka vydaná letos v lednu je pouze akusticky remasterovaná řádná studiovka „Turn The Light On” z loňského roku. Metal v podání Imminence je melodický a moderní. Kapela se nebojí elektronických prvků i lehkého prozkoumávání alternativních odvětví svého žánru, a tak někdy zabrousí více do nu-metalu, někdy více do emo-coru. Ať však posloucháte cokoliv, můžete si být jistí, že uslyšíte hymnické refrény, melodické kytary a skvělý zpěv frontmana Eddieho Berga. V roce 2017 jsem pětici přál větší prostor při jejich další návštěvě. Jsem přesvědčený, že jej dostanou.
Metalcoru se věnuje i třetí formace, jejíž jméno již nepatří mezi ty neznámé. Američanům For the Fallen Dreams se podařilo prosadit už debutovou deskou „Changes” z toku 2008 a letos si na festivalu Rock for People odbydou svou premiéru. Tato trojice se ztotožnila s jemnější formou metalcoru, přesto se připravte na velmi melodický nářez, kde se hluboké growly Chada Ruhliga střídají s čistými vokály jediného původního člena kapely Jima Hockinga. Kapela má komplikovanou historii, co se týče stálých členů. Chad Ruhlig je již čtvrtým zpěvákem kapely, druhých kytaristů po boku Jima Hockinga skupina vyzkoušela celkem šest až nakonec od plánu mít druhého kytaristy upustila. Baskytaristů se v kapele vystřídalo hned dvanáct, ten aktuální Brandon Stastny v ní působí od roku 2012, a bubeníků celkem pět. Aktuálně v kapele oficiálně hráč na bicí ani není a Marc Esseses cestuje jen na koncerty. Snad to vypadá, že je od roku 2013 sestava ustálená a k žádným dramatickým změnám do června nedojde.
Britské ostrovy jsou fabrikou na talenty
Tradičně se na festivalu představí plejáda nadějných a zajímavých ostrovních kapel. Britská hudební scéna posílá do světa jednu hudební hvězdu za druhou již desítky let a na Rock for People dostaneme i letos chutnou ochutnávku.
Častým vývozním artiklem jsou indie rockové kapely a jednou z těch zásadnějších kapel na tomto poli jsou irští The Pale White. Ti však nepatří mezi žádné nováčky nebo neznámé kapely. Na scéně jsou již třicet let, vydali jedenáct desek a pohybují se v zajímavé alternativní, až grungeové sféře 90. let. The Pale White budou navzdory svému názvu černými koni festivalu. Pro milovníky špinavých rock’n’rollových kapel typu Ramones nebo The Strokes budou jistě zajímaví punk / rock’n’rolloví mladíci Bad Nerves s jejich ryzím garážovým zvukem. Máte-li v oblibě experimentální rock a užili-li jste si loňské Franz Ferdinand, pro vás bude připravený koncert art rockových Do Nothing. Poměrně zvláštní, artový spletenec popu a punku si pro nás připraví i nová partička Childcare. Podobně zajímavý koncert jistě předvedou londýnští indie rockoví Spector s jejich údernou, melodickou a moderní tvorbou. Posledními příchozími jsou synth-popoví Fickle Friends, jejichž svěží indie pop s feelingem osmdesátkových diskotékových hitů jistě zaujme.
Své zástupce budou mít i ostatní anglofonní hráči. Z Austrálie přijedou mladí alternativně pop punkoví The Faim. Ačkoliv jsou na světě teprve šest let, už se dokázali prosadit nejen doma, ale především v Evropě. Loni vydali debutovou desku a na jejich předchozím EP spolupracovali muzikanti jako Pete Wentz z Fall Out Boy, Josh Dun z Twenty One Pilots, Mark Hoppus z Blink-182. Loni se u nás zastavili poprvé a není divu, že organizátoři po nich skočili hned na následující ročník festivalu.
Podobný styl vyznávají i kalifornští Cemetery Sun. Ti si přímo libují v alternativním pop punku s příměsí art rocku i elektroniky a každý song má trochu jinou atmosféru. Kapela vznikla už v roce 2013, nicméně místo masivního cestování a koncertování zpočátku trávili hodně času spíše ve studiu. Výsledkem je arzenál alternativních skladeb, které byly vydávané jako singly a plnohodnotné debutové album ještě na světě není. Nejblíže k němu je šestiskladbové EP „Haunted” z loňského roku.
Velmi zajímavého zástupce na festival posílá Kanada. Industriální mašina Deadly Apples rozduní festivalový areál svým intenzivním metalem překypujícím pulzující elektronikou. Vezměte dunivé kytary od Korn, hrůzu nahánějící hlas Marilyna Mansona a groove Roba Zombieho a výsledkem bude tato velmi netradiční parta z Montrealu. Kytaristu Korn si kapela dokonce půjčila na jejich debutovou desku „Petty” a díky Munkymu je nu-metalové napětí ještě ničivější. Elektronika v hudbě Deadly Apples však neslouží jen k agresivitě. Je využívána i k tvorbě melancholických momentů nebo dramatických zvuků ve stylu Nine Inch Nails. Tato industriální bestie je zkrátka napěchovaná intenzivním obsahem a příznivci moderních metalových žánru si ji oblíbí na první poslech.
Co na to zbytek evropské scény?
Pozadu však nezůstává ani zbytek evropské scény. Nově potvrzené kapely však reprezentují spíše ty netradiční žánry. Nejtradičtější partou jsou nizozemští post-punkoví mladíci Kieff. Z Nizozemska snad ani nemůžeme očekávat něco „normálního” a výjimkou není ani tato čtveřice. Očekávejte muziku plnou chaotických melodií, přidušených alternativních vokálů a nepolapytelných hudebních fantazií.
I švýcarská scéna vytvořila zvláštní uskupení. Skoro to vypadá, že pro elektronické duo Ikan Hyu nejsou standardní hudební nástroje dost dobré. Dvě slečny multiinstrumentalistky daly přednost divokému syntetizátoru a thereminu, čímž vytváří skutečnou plejádu zvláštních zvuků. Ty však do jejich chaotického mixu hlubokých drumových beatů a trip hopu skvěle pasují. Future space pop, jak ony samy svou tvorbu označují, bude rozhodně zajímavým zpestřením v moři rockových kapel.
Úplný bizár na konec - Wattican Punk Ballet. Arménské freak punkové duo bratra a sestry, zakládajících členů psychedelické kapely Deti Picasso, mají na svědomí něco, co se dá popsat jako bizarní hudební divadlo. Taneční punk v rytmu kavkazského folklóru obsahuje podivný, téměř jódlující pop, disco beaty a velmi zmatené elementy punku, rocku i operny. Jejich tvorba je zvláštní. Jejich živé vystoupení je však hypnotizující, rozmanité a dynamické.
Budou i československé kapely? Budou.
Všechny zmíněné nováčky i dříve ohlášené hvězdy doplňuje i armáda československých kapel. Na Rock for People se představí stálice české muziky jako Mydy, Fast Food Orchestra, Queens of Everything, PSH, Dirty Blondes nebo The Atavists.
Z klubové scény nebudou chybět From Our Hands, Glad For Today, Brando’s Eyes, Fall From Everest, Severals nebo The Deaf Heart. Doplní je i alternativní a ambiciózní kapely, jmenovitě Teepee, The Wild Roots, Krang, The Drain, The Complications, The Valentines, Nero Scartch, Nature Trip, Vanua 2, The Curly Simon a Genuine Jack.