Deep Purple v nové sestavě, avšak stále skvěle (část II.)

Minule jsme Deep Purple opustili v době, kdy měla skupina za sebou své nejslavnější a nejbouřlivější období kariéry. Po vydání alba Who Do We Think We Are v roce 1974 byla situace již velmi napjatá.
Psychický nápor a chování panovačného kytarového mága Blackmorea nakonec Gillan a Roger Glover opravdu nevydrží a ze skupiny odcházejí. Na základě inzerátu přichází na místo vokalisty neznámý mladík David Coverdale (do té doby působící v amatérských souborech). Coverdalův chlapský vokál Blackmorea zaujme a slavný pěvec roků příštích je přijat. Na post baskytaristy se dostává Glenn Hughes známý z rockové formace Trapeze. Vyjímečná osobnost a muzikant, který kromě hry na baskytaru také velmi zdatně zpívá. I v Deep Purple se zpočátku chce ujmout role hlavního zpěváka, avšak nakonec utvoří pouze doprovodného a s Coverdalem tvoří vynikající tým. V této sestavě začíná skupina připravovat materiál pro své další album.
To vychází roku 1974 pod názvem Burn a jedná se o další mimořádné album. Sestava se sice změnila, ale kvalita zůstala, byť už to není tak neskutečná jízda jako v letech 1970-1973. I tak si však některé skladby s předchozí érou nic nezadají. Zejména jde o úvodní vypalovačku „Burn", riffovou Sail Away a famózní blues „Mistreated. Vokály Coverdalea i Hughese jsou vynikající a do kapely oba zapadli naprosto skvěle.
Funk a soul v podání Deep Purple
Deska Stormbringer (1974) vzniká ve stejné sestavě a i když je na ní více než patrný odklon od hard rocku stále se jedná o povedené album. Právě změna směru v některých skladbách rozčílí Ritchie Blackmorea natolik, že se rozhodne kapelu opustit. Coverdale prosazuje do muziky skupiny stále více soulových prvků, Hughes zase více funku. Pro kapelu nejtypičtější je tak zejména úvodní skladba, která celé kolekci dala název. Součástí je i balada Soldier Of Fortune (v našich končinách známá jako „Šípková Růženka"). Do této doby nejklidnější album Deep Purple.
Následujícího roku naštvaný Ritchie Blackmore odchází ke svému vedlejšímu projektu, kapele Rainbow a natočí s ní debutové album. Skupina Rainbow vyjímečná krom vynikajících alb (z nichž zejména to druhé Rising patří na stejný piedestal jako například vrcholná díla Deep Purple) i tím, že pro svět výrazněji objevila pěveckou legendu v podobě Ronnieho Jamese Dia.
Vzestup a pád nadějného kytaristy Tommyho Bolina
Evropské turné roku 1975 se tak pro Blackmorea v řadách Deep Purple stává zároveň pro 70. léta posledním. Kapela začíná hledat náhradu a nachází ji téměř okamžitě. Do jejich řad přichází nadějný Tommy Bolin. Talentovaný kytarista s výraznými zkušenostmi z kapel Zephyr, nebo vynikajících James Gang dostal nabídku, která se neodmítá.
Studiové album na sebe nenechá dlouho čekat. Nahrávka Come Taste The Band vychází ještě v roce 1975. Nutno poznamenat, že se jedná o album, které je po všech stránkách zajímavější než předchozí dílo. Je o poznání rockovější a obsahuje vynikající skladby. Za všechny jmenujme alespoň funky hard rock Need Love s nepřeslechnutelnou Bolinovou kytarovou prací. Že se Tommy Bolin s rolí nahradit „nenahraditelného" popasoval velice slušně dokazuje krom jiných zejména You Keep On Moving, která je i vrcholem alba a uzavírá ho. V této sestavě však kapela příliš dlouho nevydržela. Bolin, ač vynikající kytarista je totiž stále více zdecimovaný vysokou konzumací drog a to na tolik, že mnohdy již nedokáže ani hrát. Což je problém zejména na koncertech. Následkem této závislosti kytarista koncem roku 1976 odchází na věčnost v pouhých pětadvaceti letech. Kapela se rozpadá a až do roku 1984 je pro Deep Purple konec jak vydávání studiových alb, tak koncertování.
Meziobdobí sólových aktivit mimo Deep Purple
Mezitím vydává Ian Gillan sólová alba se svoji kapelou (z nichž ta z počátku 80. let jsou velmi povedená). Ritchie Blackmore dál funguje s Rainbow, kde se postupně mění slavní vokalisté (po Diovi Graham Bonnett, nebo Joe Lynn Turner). Ian Paice zase funguje spolu s Lordem v projektu Paice Ashton & Lord. Roger Glover vydává první sólové album, David Coverdale pracuje také sólově a později zakládá slavné Whitesnake, kde jsou na některých albech členy jeho sestavy i bývalí parťáci z Deep Purple Jon Lord a Ian Paice. Vznikají tak výborná alba jako „Ready And Willing", nebo „Come & Get It".
A to už se pomalu dostáváme do roku 1983. Gillan, který měl
v té době výrazné problémy s alkoholem přichází k Black Sabbath
(svůj nástup údajně také potvrdil pod vlivem alkoholu). O tom, že spojení kytaristy
Tonyho Iommiho a slavného zpěváka však dobře pasuje dohromady svědčí album Born Again. Deska drsná, temná a explozivní. Celá kapela na ní jede až na
dřeň. Zejména Gillanův zpěv zní tak jako by si legenda chtěla vyřvat hlasivky,
ale ani zbytek nezůstává pozadu. Ale to už je jiný příběh.
V rámci Deep Purple se začalo schylovat k velkému comebacku. Více ale v příští závěrečné části povídání o jedné z nejslavnějších hard rockových kapel historie.
Související obsah:
» Deep Purple hlásí novou desku (Jakub Fritsche, 14. 12. 2012)» Deep Purple na cestě od psychedelie k vrcholnému hard rocku (část I.) (Jiří Hotárek, 09. 05. 2013)
» Deep Purple, legenda sedmdesátých let vystoupí v Brně (Petr Škrabánek, 20. 11. 2012)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Rock for People doplňuje soupisku o české a slovenské kapely
Třicátý ročník festivalu Rock for People se rychle blíží a dnes organizátoři dokončili letošní line-up, kdy do seznamu...
Neeve se po dvou letech vrátili do Prahy, aby potěšili věrné fanoušky
Indie-popová kapela Neeve, která se skládá z bratrů Felixe a Axela Seybothových a jejich bratranců Philippa a Mariuse...
Vasilův Rubáš a Die Ukrainiens nabídnou ska, punk, lidovky i čardáš
Ska a punk ze západu, lidovky a čardáš z východu. Přesně to nabídne společný koncert folk-reggae-punkového...
Punkový večer v Medvědovi se těšil početné návštěvě
Plzeňský klub Bílej Medvěd nabídl hostům v sobotu 29.3.2025 výběrový line-up. Na pódiu se představily v rámci...
Inhaler znovu míří do Prahy; přivezou nový zvuk i staré hity
Irský rocková skupina Inhaler se po dvou letech vrací do Prahy, kde pro své fanoušky vstoupí ve Velkém sálu...
» zobrazit více...
RECENZE
» Arakain 2006: Labyrint, Touža a neúprosný...
» „Achtung, Sultan!“ volá První Hoře...
» Ve svobodném a magickém světě MBT je otevřeným...
» Crazy Story kapely Totální nasazení baví...
» Vánoční poselství Radůzy – láska,...
» Riffobijec Kiko Loureiro na novince masíruje...
» zobrazit více...
Dejvická Klubovna první jarní den pořádně rámusila
Pražská skupina Slut vznikla na podzim roku 1991. Začínali jako HC kapela, později...
Vasilův Rubáš a Die Ukrainiens nabídnou ska, punk, lidovky i čardáš
Ska a punk ze západu, lidovky a čardáš z východu. Přesně to nabídne...
Neeve se po dvou letech vrátili do Prahy, aby potěšili věrné fanoušky
Indie-popová kapela Neeve, která se skládá z bratrů Felixe a Axela Seybothových...
Noc Na Zemi
» Bad Karma BoyV jednom z rozhovorov kedysi kapela Bad Karma Boy povedala, že v ich textoch sa často...
Rock for People doplňuje soupisku o české a slovenské kapely
Třicátý ročník festivalu Rock for People se rychle blíží a dnes organizátoři...
Caligula's Horse: Našli jsme specifický hudební styl, který víme jak vytvořit
Po koncertě australské progresivně metalové party Caligula's Horse...
Na Alana Walkera dorazila celá republika, ale nevíme co si myslet o samotné show
Alan Walker, norsko-britský DJ, známý především svým zamaskovaným obličejem,...
Bastardi a Budulínek si skvěle rozumí, důkazem je nový klip
V Třebíči pokračuje 11. dubna společné koncertní turné...
Na Trnkobraní se mohou těšit Dan a Eva
Již zítra se otevřou brány areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích,...
Debutové album Petrofskiho zdobí množství emocí, poloh i žánrů
Nejen plejádou zajímavých hostů, ale i množstvím emocí, poloh i žánrů...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.