Skynd: Nejtěžší je naše skladby napsat tak, aby byli uctivé k obětem
David Malý, 21. 08. 2021
Zpěvačka Skynd a producent/multiinstrumentalista Father se minulý týden poprvé představili v České republice na festivalu Rock for People Hope. Tématicky se dvojice věnuje těm nejvíce znepokojivým zločinům, které zpěvačku odjakživa fascinovaly. A tak se rozhodla, že o tom začne psát a tyto příběhy vyprávět. Tento koncept zabalila do temného elektro-metalu a každý singl doprovází i velmi silné a autentické video. Skladby jsou pojmenované podle osob nebo v případě loňského singlu „Columbine”, i podle tragických událostí. Texty pojednávají o jedincích, kteří došli za hranici lidskosti.
Hudební Knihovna: Děkuji za tvůj čas. První věc, která mě zajímá je, jak hledáš informace o konkrétních případech. Spolupracuješ s nějakou institucí či archivem nebo se spoléháš sama na sebe?
Skynd: Já mám doma poměrně dost knih, které jsem za ty roky nasbírala. Ale většinou hledám na internetu přesně to, co zrovna potřebuji vědět. Takhle ty případy studuji.
HK: Děláš to rozhodně skvěle. Videoklipy jsou nedílnou součástí tvojí tvorby, protože celé skladbě a danému tématu dodají vyšší rozměr. Máš nějaký oblíbený videoklip? Například protože natáčení bylo nejnáročnější nebo ten daný případ pro tebe byl nejzajímavější?
Skynd: Díky. Je těžké říct, který z nich je můj oblíbený. Ale nejtěžší natáčení bylo určitě pro singl „Columbine”, zejména kvůli pandemii a aktuální složité situaci. Zároveň je ten klip i nejintenzivnější, takže asi ten. Je těžké vybrat jen jeden, protože mám ráda všechny, ale „Columbine” je speciální.
HK: Většina tvých videoklipů má na starosti produkční skupina TallyHo!. Jsou to přátelé, kteří rozumí tvému konceptu nebo je to čistě jen pracovní spolupráce?
Skynd: Přesně tak. Jsou to lidé, se kterými spolupracuji, protože rozumí mému konceptu.
HK: Na singlu „Gary Heidnik”, jedné z tvých prvních skladeb, ti hostoval Jonathan Davis z Korn. Vím, že ke spolupráci došlo šťastnou náhodou, ale uvažovala jsi, že by jsi oslovila další umělce na nějaký nový singl nebo chceš pokračovat sama? (Jonathan Davis byl zrovna ve studiu v Los Angeles, když Skynd poslali nahrávku producentovi. Davis obratem kontaktoval kapelu, jestli se na singlu může podílet, pozn. red.)
Skynd: Určitě nejsem proti dalším hostům, moc ráda bych si pozvala nějaké další umělce. Jonathan Davis byl samozřejmě jedním z těch, které jsem na svém singlu jednou chtěla mít a byla to opravdu shoda okolností, že jsme na něj narazili a on chtěl být součástí tohoto singlu. Vůbec se dalším kolaboracím nebráním. Pro mě jako umělce je důležité pracovat z dalšími umělci i z kreativního hlediska. Poznávat, jak k tvůrčímu procesu přistupují a podobně. Takže jsem rozhodně pro.
HK: Už jsi psala o spoustě zločinech a deviantech. Myslíš, že je nějaká situace, osoba nebo akt, o kterém by jsi nebyla ochotná psát a zpívat?
Skynd: Uvažovala jsem, že budu psát o Andersi Breivikovi. Je to velmi závažné téma a zatím si nejsem jistá, jak to zpracovat. Proto je tento případ zatím odložený. Stále ten případ studuji a přemýšlím, jak tu skladbu o něm napsat. Toto je opravdu těžký oříšek.
HK: Rozumím. Je to těžké téma a musí to být podáno do jisté míry vkusně.
Skynd: Přesně tak. Musí to být taktní a vkusné, vyjádřit respekt k těm obětem. Nejtěžší na mojí tvorbě je přepsat daný případ do hudební formy, když byly mezi oběťmi děti. Neber mě špatně, není to tak, že dospělé oběti jsou méně závažné, ale když jsou mezi oběťmi děti, to mi opravdu láme srdce. Při psaní skladeb je těžké se oprostit od emocí, proto jsem tento případ zatím odložila. Možná na to ještě není ten pravý čas.
HK: Chápu, je to obzvláště těžké téma. Zatím máš na kontě dvě EP „Chapter I”, „Chapter II” a dva další singly. Myslím, že aktuální trend je vydávat nové skladby častěji právě v podobě EP a singlů, oproti klasickým dlouhohrajícím deskám. Myslíš, že budeš pokračovat v tomto směru nebo máš v plánu udělat i regulérní dlouhohrající album?
Skynd: Přemýšleli jsme, že bychom udělali kolekci „Chapter I”, „Chapter II” a „Chapter III” jako jedno velké album. Nicméně produkovat a vydávat celé desky pro můj styl hudby a téma, o kterém zpívám, mi nedává moc smysl. Chci se soustředit na konkrétní případy jednotlivě a vydávat singly po jednom spolu s videoklipem, protože to je ten můj koncept. Jedná se o velice názornou tvorbu, takže se musím věnovat pouze jednomu konkrétnímu případu, jednomu konkrétnímu singlu a ten pak vydat se vším všudy. Pro mě nedává smysl udělat album s deseti, dvanácti songy, protože ty by potom nevyčnívaly tak, jak chci. Bylo by to smutné, protože každému singlu předchází hodně studia a napsat tu skladbu opravdu není jednoduché. V tomto smyslu by to pro mě bylo mrháním času. Nebylo by to uctivé pro ty oběti, popřípadě pro propagaci toho případu, kdybych vydávala tolik skladeb pohromadě.
HK: To dává smysl. Když vydáváš singl tak chceš, aby ten případ udělal dojem a měl nějaký dopad. Kdyby jsi vydala deset skladeb, žádná z nich by neměla ten potřebný efekt.
Skynd: Přesně tak. Ten dopad, kterou konkrétní skladba má, by v tom počtu byl ztracen.
HK: Nejen tady na Rock for People, ale i v České republice budeš hrát poprvé. Co od show Skynd mohou lidi očekávat? Používáš při koncertech nějaké audiovizuální efekty, promítáš svoje videoklipy?
Skynd: Očekávejte zkrátka skvělou show :)
HK: Perfektní odpověď :). Jaké jsou aktuální plány pro Skynd? Nové skladby a další koncerty?
Skynd: Samozřejmě. Píšeme nové skladby a pracujeme na videoklipech. Zároveň dáváme dohromady i novou show pro turné, které proběhne příští rok. Pracujeme na všem, co s kapelou souvisí. Teď chceme hlavně udělat nové klipy, protože teď je na to vhodná doba, vzhledem k všemožným omezením. Tohle je teď naše priorita.
HK: Super. Budeme se těšit jak na tvoje koncerty, tak samozřejmě i na tvou hudbu a videoklipy. Ať se daří.
Skynd: Díky moc.
Skynd v rámci svého turné přijedou i do Prahy. Zahrají v Rock Café 10. února 2022 a už teď je potvrzené, že se představí i na příštím ročníku festivalu Rock for People, který bude poprvé v historii čtyřdenní.