Žijeme v době, kdy máme na výběr stovky různých žánrů a tisíce různých skupin a interpretů. Díky internetu a různým službám a aplikacím se během několika minut můžeme seznámit s úplně novou kapelou z druhého konce světa. Stejně tak se během několika hodin můžeme dozvědět o novinkách prakticky všech kapel, bohužel včetně zpráv o úmrtí. Tyto zprávy přichází znenadání a dotknout se může kdykoliv a kohokoliv. Ztráta oblíbeného muzikanta bolí někdy stejně, jako ztráta rodinného příslušníka. Jejich hudba však bude žít navěky.
V tomto seriálu bychom chtěli ze zesnulých muzikantů vytvořit nejlepší hvězdnou kapelu na onom světě napříč různými žánry. Tyto kapely budeme zveřejňovat chronologicky podle příslušných žánrů od 30. let minulého století až po současnost, včetně krátké charakteristiky daného žánru. Věnovat se budeme pouze hlavním nadžánrům zpravidla bez rozdělování do různých žánrových větví. Pokud se konkrétní muzikant neobjeví v tomto výběru, pochopitelně to neznamená, že není skvělý ve svém oboru. V každém článku vytvoříme jednu kapelu z mnoha stovek skvělých muzikantů, a tak se na mnoho z nich bohužel nedostane.
Jazz
Během prohibice v USA se stalo Chicago velmi populárním dopravním uzlem, spojující různé části země. Jako první opravdový "městský jazz”, Chicagský jazz ovlivnil (a byl ovlivněn) velkou spoustou muzikantů, včetně bluesmanů. Jeho význam je však poněkud skromný ve srovnání s Chicagským blues. Tam, kde se "větrné město” ukázalo jako přínosné, bylo když se spojily různé regionální styly blues. Výhoda jazzu byla trochu povrchnější, jelikož jazz začal primárně v jednom konkrétním regionu. Nicméně Chicago poskytovalo možnost pro mnoho mladých bílých muzikantů přijít do kontaktu s neznámou černošskou muzikou a vytvořit více "evropský” zvuk. Chicagský jazz má více kompozičních změn, obsahuje harmonie a hustou texturu s mnoha sóly. Zatímco hudba se stala spletitější, získala i charakteristicky chladné, drsné a choulostivé zvuky, které korespondovaly s Chicagským klima. Posledně jmenovaný aspekt dal Chicagskému jazzu přezdívku "hardcore jazz”. Žánr zůstal poměrně populární, díky jeho stereotypickému zvuku, který kombinuje hyperaktivitu a neklid s šílenstvím. Protože se jedná o jeden z nejstarších jazzových stylů, nahrávky jsou nedokonalé, což přidává k již komické povaze Chicagského jazzu a často se objevuje v pozdějších karikaturách nebo komediálních filmech. Paradoxně, pointa Chicagský jazzu nebyla v humoru ani komediálnosti. Šlo zkrátka o nespoutané ambice mladých bílých muzikantů.
Technická specifikace
Jazzová kapela, neboli big band je většinou orchestr deseti a více muzikantů se dvěma sekcemi: dechová a rytmická sekce. Dechová sekce se zpravidla skládá z hráčů na saxofon, trumpetu a pozoun, někdy také klarinet nebo housle. Rytmická sekce potom obsahuje klavíristu, kytaristu, baskytaristu a bubeníka. Samostatnou sekcí je zpěv, který nebyl vždy pravidlem. V našem seznamu je zástupce každého nástroje rytmické sekce, výběr hráčů na saxofon a trumpetu a také zpěv.
Trumpeta
Miles Davis
Miles Dewey Davis byl americký jazzový trumpetista, kapelník a skladatel. Patří mezi nejvlivnější a nejuznávanější postavy v historii hudby jazzu a 20. století. Davis přijal paletu hudebních směrů v jeho padesátileté kariéře, která jej držela v čele mnoha hlavních stylistických vývojů v jazzu. Davis byl uveden do Rock and Roll síně slávy, kam byl přijat jako "jeden z klíčových postav v historii jazzu.” Rolling Stone ho popsal jako "nejvíce uctívaný jazzový trumpetista všech dob, nemluvě o jednom z nejvýznamnějších hudebníků 20. století, " zatímco novinář Gerald Early ho nazval nepochybně jedním z nejvlivnějších a nejinovativnějších hudebníků své té doby.
Miles Davis zemřel 28. září 1991 ve věku 65 let z důvodu mrtvice, zápalu plic a respiračního selhání, které vedly k nitromozkovému krvácení.
Dizzy Gillespie
John Birks "Dizzy" Gillespie byl americký jazzový trumpetista, kapelník, skladatel a zpěvák. Gillespie byl trumpetový virtuos a improvizátor, který stavěl na virtuózním stylu Roya Eldridgea, ale přidal vrstvy harmonické a rytmické složitosti, které byly v jazzu dosud neslýchané. Jeho kombinace muzikantství, showmanství a vtipu z něj učinila předního popularizátora nové hudby nazvané bebop.
"Dizzy" Gillespie zemřel 6. ledna 1993 přirozenou smrtí ve věku 75 let.
Freddie Hubbard
Frederick Dewayne Hubbard byl americký jazzový trumpetista známý primárně pro hraní bebopu, tvrdého bopu, a post-bopu od časných šedesátých let. Jeho nezaměnitelný a vlivný tón přispěl k novým perspektivám pro moderní jazz a bebop.
Freddie Hubbard zemřel přirozenou smrtí 29. prosince 2008 ve věku 70 let.
Maynard Ferguson
Walter Maynard Ferguson byl kanadský jazzový trumpetista a kapelník. Proslavil se v orchestru Stana Kentona předtím, než vytvořil jeho vlastní big band v roce 1957. Ve svých kapelách byl populární a často sloužily jako odrazový můstek pro jeho vytříbený talent.
Maynard Ferguson zemřel 23. srpna 2006 po břišní infekci na selhání ledvin a jater. Bylo mu 78 let.
Saxofon
Benny Carter
Bennett Lester Carter byl americký jazzový saxofonista, klarinetista, trumpetista, skladatel a kapelník. S Johnny Hodgesem byl průkopníkem na altovém saxofonu. Od začátku jeho kariéry ve dvacátých letech byl populární aranžér, kdy psal pro orchestr Fletchera Hendersona, který formoval swing. Měl neobvykle dlouhou kariéru, která trvala do 90. let. Během osmdesátých a devadesátých let byl nominován na osm cen Grammy, které zahrnovaly obdržení Ceny za celoživotní úspěch.
Benny Carter zemřel na zánět průdušek 12 července 2003 v požehnaném věku 95 let.
John Coltrane
John William Coltrane byl americký jazzový saxofonista a skladatel. Coltrane, který se na počátku věnoval bebopu a byl v čele tzv. "volného jazzu”. Během své kariéry Coltraneova hudba nabírala větší a větší duchovní rozměr. Coltrane patří mezi nejvlivnější saxofonisty v historii hudby. V roce 2007 posmrtně dostal Pulitzerovu cenu.
John Coltrane zemřel na rakovinu jater 17. července 1967 ve věku 40 let.
Charlie Parker
Charles Parker Jr. byl velice vlivný jazzový sólista a vedoucí osobnost ve vývoji bebopu, což je forma jazzu charakterizovaná rychlým tempem, virtuózní technikou a pokročilými harmoniemi. Parker byl bláznivě rychlý virtuos a představil revoluční harmonické myšlenky. Jeho tón se pohyboval od čistého a pronikavého do sladkého a temného. Parker byl ikonou pro hipster subkulturu a později Beat Generation, zosobňující jazzového hudebníka jako nekompromisního umělce a intelektuála, spíše než jen baviče.
Charlie Parker zemřel ve věku 34 let 12 března 1955 na zápal plic.
Coleman Hawkins
Coleman Randolph Hawkins byl jedním z prvních prominentních jazzových hráčů na saxofon. Byl prvním, který přizpůsobil metodu improvizace na saxofon, spíše než aby napodoboval techniku hry na klarinet. Hawkinsův virtuózní přístup k improvizaci, s jeho charakteristickým, bohatým, emocionálním a hlasitým tónovým stylem, byl hlavním vlivem na generaci tenorových hráčů. Svoji roli hrál i při vývoji bebopu ve 40. letech.
Coleman Hawkins zemřel po selhání jater 19. května 1969 ve věku 64 let.
Ornette Coleman
Randolph Denard Ornette Coleman byl saxofonista, houslista, trumpetista i skladatel. Byl jedním ze zakladatelů tzv. "Volného jazzu”. Jeho práce byla zmiňována jako velmi důležitá při vývoji tohoto žánru. V roce 2007 získal Pulitzerova cenu za hudbu.
Ornette Colemanovi se 11 června 2015 zastavilo srdce ve věku 85 let.
Klarinet
Lester Young
Lester Willis Young byl tenorový jazzový hráč na klarinet a saxofon. Byl jedním z nejvlivnějších hráčů na svém nástroji. Na rozdíl od mnoha jeho tvrdohlavých vrstevníků, Young hrál s uvolněným, chladným tónem a používal sofistikované harmonie.
Lester Young zemřel ve spánku zřejmě na otravu alkoholem 15. března 1959 ve věku 49 let.
Sidney Bechet
Sidney Bechet byl vynikající skladatel a vynikal ve hře jak na klarinet, tak i na saxofon. Byl jedním z prvních významných jazzových sólistů a svou první sólovou desku nahrál dokonce několik měsíců před legendou žánru Louis Armstrongem. Jeho nevyrovnaný temperament však brzdil jeho kariéru a výrazně se prosadil až na konci 40. let ve věku zhruba 50 let.
Sidney Bechet zemřel na rakovinu plic 14. května 1959 ve věku 62 let.
Kytara
Wes Montgomery
John Leslie "Wes” Montgomery byl americký jazzový kytarista. Montgomery byl známý pro neobvyklou techniku škubání strun stranou jeho palce, díky čemuž vyvinul charakteristický zvuk. Nahrávky Montgomeryho až do roku 1965 byly orientovány na tvrdý bop, soul jazz a post bop, ale kolem roku 1965 začal nahrávat více pop-orientovaných instrumentálních alb, která našla úspěch v mainstreamu. Jeho pozdější kytarový styl ovlivnil jazzovou fúzi a smooth jazz.
Wes Montgomery zemřel na infarkt 15. června 1968 ve věku 45 let.
Baskytara
Charles Mingus
Charles Mingus Jr. byl americký jazzový kontrabasista, klavírista, skladatel a kapelník. Jako hlavní zastánce kolektivní improvizace, je považován za jeden z největších jazzových hudebníků a skladatelů v historii. Mingus získal reputaci jako zázračný baskytarista díky jeho impozantní technice. Jako performer byl Mingus průkopníkem v technice kontrabasů, široce uznávaný jako jeden z nejzkušenějších hráčů.
Charles Mingus zemřel patrně přirozenou smrtí 22. dubna 1922 ve věku 56 let.
Bicí
Max Roach
Maxwell Lemuel Roach byl americký jazzový bubeník a skladatel. Průkopník bebopu, avšak pracoval v mnoha jiných stylech hudby a je obecně řazen mezi nejvýznamnější bubeníky v historii. Byl uveden do DownBeat Síně slávy v roce 1980 a moderní Síně slávy pro bubeníky v roce 1992.
Max Roach zemřel 16. srpna 2007 ve věku 83 let po komplikacích s nemocí tepen.
Piano
Art Tatum
Arthur Tatum Jr. je považován za jednoho z největších jazzových pianistů všech dob. Jeho výkony byly vítány pro jejich technickou zdatnost a kreativitu, která stanovila nový standard pro jazzovou klavírní virtuozitu. Kritik Scott Yanow napsal: "Tatumovy rychlé reflexy a nekonečná představivost udržovaly jeho improvizace naplněné čerstvými (a někdy futuristickými) nápady, které ho vedly před jeho současníky."
Art Tatum zemřel 5. listopadu 1956 ve věku 47 let po problémech s játry.
Zpěv
Ella Fitzgerald
Ella Jane Fitzgerald byla mnohými označována jako královna jazzu. Byla známá svou čistotou tónu, skvělou dikcí, frázováním, intonací a improvizačními schopnostmi, zejména v scat zpěvu. Po bouřlivém dospívání, Fitzgerald našla stabilitu v hudebním orchestru Chick Webba a hrála po celé zemi. Po Webbově smrti orchestr převzala a v roce 1942 se vydala na sólovou dráhu. V roce 1993 ukončila téměř 60-letou kariéru svým posledním veřejným vystoupením. O tři roky později zemřela ve věku 79 let. Získala čtrnáct ocenění Grammy včetně ceny za celoživotní práci, Národní medaile umění a prezidentskou medaili svobody.
Ella Fitzgerald zemřela po mozkové mrtvici 15 června 1996 ve věku 79 let.
Louis Armstrong
S jeho okamžitě rozpoznatelným a bohatým hlasem, Armstrong byl velmi vlivný zpěvák. Předváděl velkou obratnost jako improvizátor, ohýbal slova a melodie písní pro expresivní účely. Byl také velmi zručný v scat zpěvu. Armstrong je proslulý svým charismatickým vystupováním a hlasem, stejně jako svým uměním na trubku. Armstrongův vliv sahá i mimo jazz a koncem jeho kariéry v šedesátých letech, byl široce považován za výrazný vliv populární hudby obecně. Armstrong byl jeden z prvních opravdu populárních afro-amerických bavičů a i díky němu se stalo, že barva kůže v Americké hudbě přestala být důležitá. Jeho umění a osobnost mu umožnila přístup k horním vrstvám americké společnosti, toho času velmi omezené pro černochy. V roce 1972 posmrtně obdržel Grammy za celoživotní práci a byl uveden do Síně Slávy.
Louis Armstrong zemřel po infarktu ve spánku 6. července 1971 ve věku 69 let.