Nebeská kapela 7. díl: Britská Invaze

Žijeme v době, kdy máme na výběr stovky různých žánrů a tisíce různých skupin a interpretů. Díky internetu a různým službám a aplikacím se během několika minut můžeme seznámit s úplně novou kapelou z druhého konce světa. Stejně tak se během několika hodin můžeme dozvědět o novinkách prakticky všech kapel, bohužel včetně zpráv o úmrtí. Tyto zprávy přichází znenadání a dotknout se může kdykoliv a kohokoliv. Ztráta oblíbeného muzikanta bolí někdy stejně, jako ztráta rodinného příslušníka. Jejich hudba však bude žít navěky.

V tomto seriálu bychom chtěli ze zesnulých muzikantů vytvořit nejlepší hvězdnou kapelu na onom světě napříč různými žánry. Tyto kapely budeme zveřejňovat chronologicky podle příslušných žánrů od 30. let minulého století až po současnost, včetně krátké charakteristiky daného žánru. Pokud se konkrétní muzikant neobjeví v tomto výběru, pochopitelně to neznamená, že není skvělý ve svém oboru. V každém článku vytvoříme jednu kapelu z mnoha stovek skvělých muzikantů, a tak se na mnoho z nich bohužel nedostane.

Britská Invaze


Zatímco se londýnská rocková scéna více zajímala o blues, ve městě Liverpool se  mládež zajímala o chytře produkovanou hudbu (jukeboxová hudba), jako například Motown. Protože Liverpool je velké přístavní město navštěvované zaoceánskými parníky, místní hudební scéna byla více propojena s americkými Rhythm & Blues než většina ostatních britských měst. Brzy začaly místní vokální skupiny (mladé a dychtivé rockové kapely) vytvářet nový typ rocku se silným rytmem a polyfonickými vokály: směs Motownu a Rhythm & Blues. Výsledkem byly někdy jemnější kytarové písně se zřejmými vlivy soulu, jindy zase rychlé taneční swingové pecky.

Mersey Beat (nazvané po řece Mersey v Liverpoolu) nebo jednoduše „Beat" byl druhou velkou rockovou revolucí. Nejpozoruhodnější skupinou byli The Beatles, kteří získali srdce všech dospívajících ve Velké Británii i Americe a kteří začínali jako zdánlivě upjatý chlapecký boyband, kteří ale později způsobit převrat v nahrávání zvukových stop. Mnoho britských „beatových” kapel, inspirovaných obrovským úspěchem a mánií okolo The Beatles, se vydalo na cestu napříč oceánem, aby se v Americe stali rockovými hvězdami, i když málokdo skutečně uspěl. Tento jev a samotný žánr je od té doby známý jako Britská Invaze (ačkoli britský blues rock byl rovněž součástí této invaze).

Konkrétním subkulturním jevem úzce souvisejícím s Mersey Beatem je britská módní scéna padesátých a šedesátých let. Mladí vzpurní motorkáři byli ve svém postoji spojeni s rockovou konformitou a dávali přednost směsi zrychleného Rock'n'Rollu and Motownu. Toto nakonec vedlo k vzniku Mersey Beatu a později k novoromantismu a eventuálně i Britpopu. Se svými reproduktory vždy na maximální hlasitost a zdravou stravou plnou smyslových stimulantů byli předvojem nové éry Rocku - zlatého věku kytar.

Technická specifikace


Vzpurný tón a image amerických Rock'n'Rollových a Bluesových hudebníků se stal populární u britské mládeže už na konci 50. let. Zatímco časné komerční pokusy replikovat americký styl většinou selhaly, velmi populární se stala výroba vlastních nástrojů, hudební experimentování a vývoj vlastních zvuků a stylů. Ustálilo se také „tradiční” čtyřčlenné složení kapel: zpěv, kytara, baskytara, bicí, popřípadě pětičlenné složení s klávesy.


Baskytara

Jim Rodford




James Walter Rodford byl britský baskytarista, který během své téměř šedesátileté kariéry působil hned v několika zásadních skupinách. V roce 1978 začal v kapele The Kinks, kde působil až do jejich rozpadu v roce 1997 a v roce 2004 se přidal ke znovuobnoveným Zombies, se kterými úzce spolupracoval od samotného začátku jeho kariéry. Na konci 90. let byl i členem reinkarnace The Animals, v kapele Animals II a The Animals and Friends, která působí dodnes. Všechny tři zmíněné kapely patří mezi zásadní formace Britské Invaze.

Jim Rodford zemřel po pádu ze schodů 20. ledna 2018 ve věku 76 let.


Kytara

George Harrison




George Harrison byl anglický hudebník, zpěvák, spisovatel a hudební i filmový producent. Proslavil se jako kytarista slavných The Beatles, přičemž si vysloužil přezdívku „tichý Brouk”, vzhledem k jeho povaze. Harrison přijal indickou kulturu a pomohl rozšířit rozsah populární hudby prostřednictvím prezentace hinduistické spirituality do tvorby The Beatles. Ačkoliv většina skladeb pocházela z pera Johna Lennona a Paula McCartneyho, většina desek The Beatles od roku 1965 obsahovala alespoň dvě skladby od Harrisona.

Harrisonovy hudební vlivy zahrnovaly Carla Perkinse, Cheta Atkinse a Chucka Berryho. Od roku 1965 začlenil i vlivy folk rocku na základě jeho oblíbenců Boba Dylana a The Byrds. Po ukončení činnosti The Beatles vydal Harrison velmi uznávané trojalbum „All Things Must Pass” s hitovým singlem „My Sweet Lord”. V roce 1971 zorganizoval akci Concert for Bangladesh, což byl předchůdce benefičních koncertů jako byl například Live Aid.

Harrison vydal jako sólový umělec několik nejprodávanějších singlů a alb. V roce 1988 spoluzaložil superskupinu Traveling Wilburys, jejichž desky byly platinové. Jako host si zahrál s kapelou Badfinger, Ronnie Woodem a Billy Prestonem a spolupracoval na písních a hudbě mimo jiné s Bobem Dylanem, Ericem Claptonem, Ringem Starrem a Tomem Pettym. Časopis Rolling Stone ho zařadil na 11. místo v seznamu „100 nejlepších kytaristů všech dob". Byl zařazen do Rock and Rollové Síně slávy jako člen The Beatles (1988) a posmrtně v roce 2004 i jako sólový umělec.

George Harrison zemřel ve věku 58 let na rakovinu plic.


Klávesy

Ian Gibbons



Ian Gibbons byl anglický klávesista, člen kapely The Kinks. Ve 14ti letech založil školní rockovou kapelu, kde hrál na kytaru a zpíval. Po ukončení školy začal hrát na varhany a hrál v místních kapelách, také s Love Affair nebo The Nashville Teens. V roce 1979 se přidal k The Kinks a zároveň nahrával s kapelami jako Dr. Feelgood, Samson, Sweet, Suzi Quatro,  kapelou Kena Hensleyho, Mike Vernona, Rogera Chapmana, Randy California a dalšími.

Ian Gibbons zemřel ve věku 67 let na rakovinu močového měchýře.


Bicí

John Bonham




John Henry Bonham byl anglický hudebník a skladatel, nejznámější jako bubeník skupiny Led Zeppelin. Byl velmi ceněný pro svou rychlost, údernost a specifický zvuk a je považován za jednoho z nejlepších a nejvlivnějších rockových bubeníků v historii.

V dětství hrál s místními kapelami při škole i po ní, přičemž jako stálý bubeník působil ve dvou kapelách s Robertem Plantem. Po zániku The Yardbirds v roce 1968 se Bonham s Plantem přidali ke kytaristovi Jimmy Pageovi a John Paul Jonesovi a založili Led Zeppelin. Bonham si osvojil tvrdý rockový styl, ale později i prvky funku a elementů latiny. Jeho bubenické sólo ke skladbě „Moby Dick” z druhé desky se stalo základem každého koncertu a často trvalo i 20 minut. Kromě Led Zeppelin nahrával bicí i pro další umělce, například Paula McCartneyho, Lulu nebo Jimmyho Stevense.

Bonham byl samouk a mezi své vlivy uvádí Maxe Roache, Gene Krupu a Buddyho Riche. Svým stylem ovlivnil mnoho dalších bubeníků včetně Dave Grohla, Chad Smithe, Dave Lombarda nebo Mike Portnoye. V roce 1995 byl uveden do Rock and Rollové Síně slávy jako člen Led Zeppelin a v roce 2016 ho magazín Rolling Stone zařadil na první místo seznamu „100 nejlepších bubeníků všech dob”.

John Bonham zemřel ve věku 32 let na otravu alkoholem.



Zpěv

John Lennon




John Winston Ono Lennon byl anglický zpěvák, skladatel a mírový aktivista, který získal celosvětovou slávu jako zakladatel, zpěvák a kytarista The Beatles. Lennon a Paulem McCartney jsou nejúspěšnější skladatelskou dvojicí v hudební historii. V roce 1969 založil Plastic Ono Band se svou druhou manželkou Yoko Ono. Po rozpuštění Beatles v roce 1970 pokračoval Lennon jako sólový umělec a jako spolupracovník Yoko.

Lennon se narodil v Liverpoolu a v roce 1956 založil svou první kapelu The Quarrymen, která byla předchůdcem The Beatles. Původně byl de facto frontmanem skupiny, avšak této role se postupně zhostil Paul McCartney. Lennon byl ve své hudbě, psaní, kresbách, filmu a rozhovorech charakterizován vzpurnou povahou a jízlivým vtipem. V polovině šedesátých let vydal dvě knihy, obě byly kolekcí nesmyslných spisů a kreseb. Počínaje skladbou „All You Need Is Love” byly jeho písně přijaty jako hymny protiválečného hnutí a symboly proti masové kultuře.

Od roku 1968 spolu s manželkou Yoko Ono vydal více než tucet desek, včetně trilogie avantgardních alb, sólové LP a několik mezinárodních singlů včetně slavných „Give Peace a Chance”, „Imagine” nebo „Happy Xmas (War Is Over)”. Po přestěhování se do New Yorku pokračoval v politickém a mírovém aktivismu, za což se ho tehdejší prezident Nixon snažil deportovat ze země. V roce 1980 vydal poslední desku „Double Fantasy” s Yoko Ono.

Celosvětově se prodalo více než 72 milionů desek Lennonovi sólové kariéry. V roce 2002 mu bylo anketou BBC přiřknuto 8. místo v anketě 100 nejzásadnějších Britů historie a v roce 2008 byl zvolen pátým nejlepším zpěvákem všech dob magazínem Rolling Stone. Je trojnásobným členem Síně slávy, v roce 1987 byl uveden jako skladatel, o rok později jako člen The Beatles do Rock and Rollové Síně slávy a v roce 1994 i jako sólový umělec.

John Lennon byl zastřelen ve věku 40 let.



ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Největší zklamání roku 2024?
25.11.

Největší zklamání roku 2024?

Kdo? Co? Proč? Čím zaslouženo? Na to všechno je tady odpověď, ale nic nezmění to, že koncert Falling in Reverse byl pro mě největším...


Kataklysm: Každé další album může být naše poslední
24.11.

Kataklysm: Každé další album může být naše poslední

Před koncertem na festivalu Brutal Assault jsem si v útrobách pevnosti Jaroměř popovídal s jedním ze zakládajících...


Návrat oblíbené kapely Thornhill
22.11.

Návrat oblíbené kapely Thornhill

Thornhill se letos po úspěšné březnové show vrací znovu do Česka s novým singlem Obsession. Kapela spolu...


POST-IT se vracejí k vánočním koncertům, do Rock Café si přizvali Fate Magazine
22.11.

POST-IT se vracejí k vánočním koncertům, do Rock Café si přizvali Fate Magazine

Po dvouleté pauze se POST-IT vracejí k vánočnímu koncertu. Uspořádají ho již v závěru listopadu, konkrétně v...


Nový klip Support Lesbiens představuje komorní melodrama s groteskními prvky
22.11.

Nový klip Support Lesbiens představuje komorní melodrama s groteskními prvky

Letos v říjnu vydala skupina Support Lesbiens nové album Sugarfire. To obsahuje také tři písničky v češtině,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Amaeri
24.10.

Amaeri

» Ševčíková Katarína

Nepočítáme-li výběrové Best Of, znovuvydání vánočního alba a úspěšného...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru