15 kapel, jejichž rozpad v 21. století nás nejvíce mrzel: Část V.

Od roku 2000 hudební svět a rock'n'roll zvláště přišel o velkou spoustu zajímavých skupin a projektů. Mnoho z nich se neskromně mohlo považovat za legendy svého žánru či své doby. V mnoha případech, kdy kapela oznámí konec kariéry, to můžeme brát s rezervou s tím, že za několik let se oznámí comeback, nová deska a světové turné a kapela funguje bez problémů třeba i dalších 5 let. Co se těchto uskupení týče, jejich konec je (s největší pravděpodobností) bohužel definitivní a opravdu se nejedná o neznámé skupiny. Posuďte sami.

 

 

Destiny’s Child

Destiny’s Child

Destiny’s Child byla Americká dívčí r’n’b skupina, jejíž nejznámější line-up byl ve složení Beyoncé Knowles, Kelly Rowland a Michelle Williams. Skupina vznikla v roce 1990 v Houstonu, Texasu a v začátcích ve skupině působily místo Michelle Williams LaTavia Roberson a LeToya Luckett. Po letech nepříliš úspěšného působení podepsaly v roce 1996 smlouvu s Columbia Records a mainstreamový úspěch se dostavil v roce 1999 po vydání jejich nejprodávanější desky The Writing’s on the Wall, která obsahovala hity „Bills, Bills, Bills" a „Say My Name". I přes komerční úspěch a chválu od kritiků se začaly objevovat vnitřní neshody a konflikty, jelikož se Robersonová a Luckettová snažily odtrhnout od manažera kapely Mathewa Knowlese (otce Beyoncé), který měl prý Knowlesovou a Rowlandovou zvýhodňovat.
Robersonovou a Luckettovou brzy nato vystřídaly Williamsová a Farrah Franklin. Druhá jmenovaná však po několika měsících odchází a Destiny’s Child zůstává jako trio. Jejich třetí album Survivor obsahuje světové hity „Independent Women", „Survivor" nebo „Bootylicious". V roce 2002 oznámili pauzu a o dva roky později vydávají čtvrté a poslední album Destiny Fulfilled. Kapela celkem prodala více než 60 milionů nahrávek. Billboard magazín je označil jako největší hudební trio historie nebo jako devátého nejúspěšnějšího interpreta po roce 2000. Také Destiny’s Child přiřkl 68. Místo v žebříčku 100 historicky nejlepších a největších interpretů.
Existence: 1990 - 2006
Původ: Texas, USA
Hudební styl: R&B, pop
Vydáno alb: 5 (Poslední Destiny Fulfilled v roce 2004)
Prodáno kopií: Přibližně 65 milionů
Největší hit: Survivor
Ocenění: 3x Grammy Award (11 nominací), 1x Brit Award, 5x American Music Award (7 nominací), 6x World Music Award, Získána hvězd na Hollywoodském chodníku slávy (2006). Celkem 50 ocenění z 109 nominací.
VČR koncertovali: Ani jednou

Důvod rozpadu: Po úspěšné poslední desce se všechny tři zpěvačky chtěly osamostatnit s vlastní tvorbou.

Zajímavost: Po vydání své poslední desky Destiny Fulfilled v roce 2005 vyrazily na poslední světové turné. Ještě předtím však neodolaly lákavé nabídce a zaprodaly se společnosti McDonald’s. Nejen, že fast-foodový gigant přinutil skupinu k natočení několika televizních reklamních spotů, kde propagují konkrétní výrobky, ale také si vynutil změnu názvu turné. Došlo tedy na to, že kapela jela na Destiny Fulfilled… and Lovin’ It turné (Lovin’ It je reklamní znělka korporace McDonald’s).

 

The Pussycat Dolls

The Pussycat Dolls

The Pussycat Dolls byl Americká dívčí popová skupina založená v Los Angeles, Kalifornii v roce 1995 původně jako burleskní soubor. Založila ji choreografka Robin Antin a po získání mediální pozornosti se v roce 2003 dohodla s labelem Interscope Geffen A&M a přetvořila soubor v hudební značku. V Pussycat Dolls působily Nicole Scherzinger, Carmit Bachar, AshleyRoberts, Jessica Sutta, Melody Thornton a Kimberly Wyatt. Pod dohledem Robin Antin, labelu Interscope a mnoha partnerů se podařilo ze skupiny vytvořit globální a komerční značku.
K mainstreamovému úspěchu se dostaly okamžitě po vydání debutu PCD (2005), ze kterého vystřelily hitové singly „Don’t Cha", „Buttons", „Beep" nebo „Stickwitu". I přes jejich obrovský komerční úspěch kapelu limitovaly interní neshody, které vznikaly zejména kvůli přílišnému důrazu na Nicole Scherzinger. Ta sice byla frontwomanka kapely, nicméně s ostatními členkami se zacházelo podřadně a ve skupině působily pouze jako křoví Scherzingerové. Druhá deska Doll Domination vychází o tři roky později a do světa vypouští hity „When i Grow Up", „I Hate This Part" nebo „Hush Hush". Krátce poté dochází trpělivost Carmit Bachar a skupinu opouští.
V roce 2009 však byla oznámena krátká pauza, která se ukázala být oficiálním rozpadem. Značka The Dolls přetrvala pouze v podobě reklamního zboží, reality show, scének v Las Vegas, talentových soutěží a podobně. Billboard magazín označil Pussycat Dolls jako 80. nejúspěšnější projekt 21. Století. Skupina prodala celkem 54 milionů kopií, což z nich dělá jednu z nejlépe prodávajících dívčích uskupení na světě. V roce 2012 byly The Pussycat Dolls označeny jako 10. největší ženský interpret televizí VH1.
Existence: 2003 - 2010
Původ: Los Angeles, USA
Hudební styl: Dance, pop, R&B
Vydáno alb: 2 (Poslední Doll Domination v roce 2008)
Prodáno kopií: Přibližně 54 milionů Největší hit: Buttons (ft. Snoop Dog)
Ocenění: Nominace na Brit Award, 4x BMI Award, Nominace na Grammy Award, 2x MTV Video Music Awards (9 nominací). Celkem 16 ocenění z 55 nominací.
V ČR koncertovali: Jednou (2009, Praha)

Důvod rozpadu: Hvězda v podobě Nicole Scherzinger byla tak zářivá, že ostatní členky formace prakticky nebyly vidět a fungovaly jen jako postavy v klipech. Rostoucí ego a mediální dominance Nicole Scherzinger roztrhala celou skupinu až se stalo nevyhnutelné.

Zajímavost: Necelé tři roky po ukončení působení se Nicole Scherzinger rozpovídala o svém působení ve skupině pro kanál VH1. Moderátorovi sdělila, že 95% veškerých vokálů ve tvorbě Pussycat Dolls, zpívala ona. Má se jednat jak o hlavní, tak o doprovodné vokály a hlasy ostatních členek na deskách „téměř" nefigurují. Prakticky nulovou roli Melody Thornton, Ashley Roberts, Kimberly Wyatt, Jesiccy Sutty a Carmit Bachar při tvorbě hudby dokládá i další tvrzení Scherzinger: „Nikdy jsem o tom moc nemluvila, ale nikdy nezapomenu, jak jsem s producentem Ronem Fairem dokončovala album PCD. Ostatní holky přišly do studia, pustili jsme jim desku a to bylo vůbec poprvé, co tu hudbu slyšely. Chápete co říkám? Pustili jsme jim dokončené album Pussycat Dolls a to bylo vůbec poprvé, co ty písně slyšely!"

The Black Crowes

The Black Crowes

The Black Crowes byla Americká rocková kapela, založená v roce 1989. Na svém kontě mají osm studiových desek, čtyři live alba a několik singlů v hitparádách. Kapela se hned upsala Def American Recordings a vydala své debutové album Shake Your Money Maker. Následující deska The Southern Harmony and Musical Companionz roku 1992 se dostalo až na vrchol žebříčku Billboard 200. Po tříleté pauze kapela vydává desku Warpaint, která se dostala na páté místo hitparády. Po vydání dvojalba, kompilace největších hitů a výhradně akustické „Croweology" v srpnu 2010, následovaly oslavy dvacátého výročí a oznámení druhé pauzy. Ta skončila na začátku roku 2013, kdy odehráli několik koncertů a vydali čtvrté live album. V prosinci téhož roku pauza začala znovu a až do roku 2015, kdy byl oznámený rozpad. Kapela prodala přes 30 milionů kopií a figuruje na 92. místě v žebříčku 100 nejlepších hard rockových interpretů televize VH1.
Existence: 1989 – 2002. 2005 – 2011. 2013 – 2015
Původ: Georgia, USA
Hudební styl: Hard rock Vydáno alb: 8 (Poslední Before the Frost…Until the Freeze v roce 2012)
Prodáno kopií: Více než 30 milionů kopií
Největší hit: Remedy
Ocenění: Žádné mainstreamové hudební ocenění kapela nezískala
V ČR koncertovali: Jednou (1997, Praha)

Důvod rozpadu: Kytarista Rich Robinson se nepohodl s bratrem Chrisem o vlastnictví jména kapely.

Zajímavost: Kapela krátce před rozpadem plánovala rozsáhlé Evropské turné a konec kariéry se zdálo být neaktuálním tématem. Nesmyslný spor o vlastnictví názvu kapely však její konec zásadně urychlil. Zpěvák Chris Robinson totiž požadoval, aby se Rich vzdal svého podílu na vlastnictví kapely za účelem získání 100% vlastnictví pro bubeníka Steva Gormana. Ten se ke kapele přidal dva roky po jejím založení.


<< 15 kapel, jejichž rozpad v 21. století nás nejvíce mrzel: Část IV



ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Nový klip Support Lesbiens představuje komorní melodrama s groteskními prvky
22.11.

Nový klip Support Lesbiens představuje komorní melodrama s groteskními prvky

Letos v říjnu vydala skupina Support Lesbiens nové album Sugarfire. To obsahuje také tři písničky v češtině,...


Z Kultu se stala Církev
22.11.

Z Kultu se stala Církev

Sleep Token je jasně jednou z nejrychleji rostoucí rockovou/metalovou skupinou současnosti, a to díky své hudbě,...


Skupina Květy vydává desátou řadovku a byla by ráda, kdyby jí fanoušci věnovali 41 minut
21.11.

Skupina Květy vydává desátou řadovku a byla by ráda, kdyby jí fanoušci věnovali 41 minut

Pod názvem 41 minut vydává skupina Květy nové, v pořadí desáté řadové album. Obsahuje deset...


Katarzia na Flédě: příběhy, které rezonují mezi akustikou a elektronikou
21.11.

Katarzia na Flédě: příběhy, které rezonují mezi akustikou a elektronikou

Brněnský klub Fléda se v úterý 19. listopadu naplnil něhou, slovy o respektu, vzájemné podpoře a lidské...


OneRepublic vezou své nejnovější album do pražské O2 Areny
21.11.

OneRepublic vezou své nejnovější album do pražské O2 Areny

OneRepublic se 5. října příštího roku vrací do pražské O2 Areny! Kapela, která se může pyšnit mnoha známými...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Amaeri
24.10.

Amaeri

» Ševčíková Katarína

Nepočítáme-li výběrové Best Of, znovuvydání vánočního alba a úspěšného...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru