15 kapel, jejichž rozpad v 21. století nás nejvíce mrzel: Část I.
Od roku 2000 hudební svět a rock'n'roll zvláště přišel o velkou spoustu zajímavých skupin a projektů. Mnoho z nich se neskromně mohlo považovat za legendy svého žánru či své doby. V mnoha případech, kdy kapela oznámí konec kariéry, to můžeme brát s rezervou s tím, že za několik let se oznámí comeback, nová deska a světové turné a kapela funguje bez problémů třeba i dalších 5 let. Co se těchto uskupení týče, jejich konec je (s největší pravděpodobností) bohužel definitivní a opravdu se nejedná o neznámé skupiny. Posuďte sami.
Oasis
Slavná britská kytarovka vznikla v Manchesteru v roce 1991. Založil ji Liam Gallagher, spolu s Paulem Arthursem, PaulemMcGuiganem a Tonym McCarrollem. Liamův starší bratr Noel Gallagher se přidal později jako pátý člen. V roce 1993 se upsali nezávislému nahrávacímu labelu Creation Records a vydali své debutové album Definitely Maybe (1994). Následující rok nahrála druhou desku (What’s the Story) Morning Glory?(1995) (recenze zde) s jejich novým bubeníkem AlanemWhitem, který nahradil Tonyho McCarrolla. Uprostřed soupeření v žebříčcích s další britpopovou skupinou Blur plnili bratři Gallagherovi pravidelně noviny kvůli svým sourozeneckým sporům a divokému životnímu stylu. V roce 1997 Oasis vydali třetí album Be Here Now. Tato deska se stala nejrychleji prodávaným nosičem k historii Spojeného království, ale jeho popularita rychle klesala. McGuigan a Arthurs z Oasis odešli v roce 1999, krátce předtím, než skupina začala nahrávat album Standing on the Shoulder of Giants (2000). Náhradu kapela našla v podobě bývalého kytaristy kapely Heavy Stereo Gema Archera a ex-frontmana Hurricane No. 1 Andyho Bella, který hostoval na průměrně úspěšném turné k nové desce. K nahrávání pátého alba Heathen Chemistry (2002) přistoupil Noel Gallagher podstatně přísněji a kreativněji s tím, že všichni členové přispěli svými nápady a nahrávání tak probíhalo v uvolněnější atmosféře. V roce 2004 odchází Alan White a s příchodem bubeníka The Who Zaka Starkeye a šesté desky Don’t Believe the Truth kapela znovuzískala svůj úspěch a popularitu. V roce 2008 následovalo nahrávání sedmého alba Dig Out Your Soul a na poslední turné Oasis jako kapely vyrazil místo Zaka Starkeye Chris Sharrock. Během tohoto turné se stále zhoršuje vztah mezi bratry Gallagherovými a po divoké hádce na jednom z festivalů v srpnu 2009, Noel oznamuje, že kapelu opustí. Zbytek kapely zůstal s Liamem pod novým názvem Beady Eye, zatímco Noel založil svůj sólo projekt Noel Gallagher’s High Flying Birds.
Oasis za svou kariéru dokázali dostat 8 singlů i 8 alb (včetně kompilace Time Flies… 1994 – 2009) na první místo Britské hitparády a 15x vyhráli NME Award, 9x Q Award, 4x MTV Europe Music Award a 6x Brit Award, stejně tak jako v roce 2007 získali cenu za výjimečný přínos hudbě a za nejlepší album za posledních 30 let podle posluchačů rádia BBC Radio 2. Také byli nominováni na tři ceny Grammy. Do roku 2009 kapela prodala přibližně 70 milionů kopií po celém světě. V roce 2010 byli zapsáni do Guinessovy Knihy Rekordů za nejdelší setrvání svého hitu v Top 10 Britské hitparády (celkem v daném období 22 hitů v top 10). Další zápis v Guinessově Knize Rekordů kapele patří za titul nejúspěšnější projekt na Britských ostrovech v letech 1995 a 2005, přičemž Oasis strávili 765 týdnů v Top 75 singlových a albových hitparád.
Existence: 1991 – 2009
Původ: Manchester, Anglie
Hudební styl: Rock, Britpop
Vydáno alb: 7 (Poslední Dig Out Your Soul v roce 2008)
Prodáno kopií: Přibližně 70 milionů
Největší hit: Wonderwall
Ocenění: 6x Brit Awards (17 nominací), 3x nominace na Grammy, 15x NME Awards (28 nominací). Celkem 36 hudebních cen z 91 nominací.
V ČR koncertovali: Jednou (Praha, 1997)
Důvod rozpadu: Přetrvávající rodinné konflikty mezi bratry Noelem a Liamem Gallagherovými znemožňovaly kapele zůstat v činnosti.
Zajímavost: Kapela přijala baskytaristu, který v životě na baskytaru nehrál. Na turné v roce 1999 odchází baskytarista Paul McGuigan a ke kapele se přidal kytarista Andy Bell, který do té doby působil v garážové skupině Ride. Na baskytaru však nikdy nehrál. „Když umí hrát na kytaru, umí sakra hrát i na tu zatracenou baskytaru", říkal Liam Gallagher. Bell v kapele působil až do samotného konce v roce 2009.
Beady Eye
Beady Eye byla anglická rocková kapela založená v roce 2009 zpěvákem Liamem Gallagherem, kytaristou GemArcherem, Andy Bellem a Chris Sharrockem, tedy bývalými členy kapely Oasis. V rozpadu Oasis také spočívá vznik této skupiny. Poté, co hlavní skladatel a kytarista Noel Gallagher Oasis opustil v srpnu 2009, ostatní členové se rozhodli dál tvořit muziku a držet spolu. Tak vznikli Beady Eye.
Pod tímto jménem vydali dvě desky Different Gear, Still Speeding (2011) a BE (2013) (recenze zde). Obě se dostali do Top 5 v Britské hitparádě, ale už v listopadu 2013 měli v Top 40 pouze jeden singl „The Roller", který se dostal na 31. pozici. Přestože Beady Eye nebyli aktivní příliš dlouho, jejich tvorba oslovila původní fanoušky Oasis. Q Magazín označil debut Different Gear, Still Speeding za nejlepší výkon Liama Gallaghera od průlomové desky Oasis (What’s the Story) Morning Glory? Z roku 1995. V říjnu 2014 však Liam oznámil konec kapely Beady Eye přes svůj účet na Twitteru.
Existence: 2009 - 2014
Původ: Londýn, Anglie
Hudební styl: Alternativní rock
Vydáno alb: 2 (Poslední BE v roce 2013)
Prodáno kopií: Přibližně půl milionu
Největší hit: The Roller
Ocenění: Nominace na NME Award
V ČR koncertovali: Ani jednou
Důvod rozpadu: Oficální vyjádření nebylo zveřejněno
Zajímavost: Organizátoři závěrečného ceremoniálu letních Olympijských her v Londýně požádali kapelu o vystoupení. Kapela Beady Eye souhlasila a 12. srpna zahrála slavnou skladbu „Wonderwall" od Oasis. Noel Gallagher pozván nebyl.
Sonic Youth
Sonic Youth byla americká rocková kapela z New Yorku, založená v roce 1981. Zakládajícími členy byli Thurston Moore (kytara, zpěv), Kim Gordon (baskytara, zpěv, kytara) a Lee Ranaldo (kytara, zpěv). Tato trojice spolu zůstala po celou existenci kapely (30 let!). Po několika krátkodobých bubenických angažmá v kapele natrvalo zůstal až v roce 1985 bubeník Steve Shelley, který dotvořil nejslavnější line-up Sonic Youth. V začátcích jejich kariéry byli spojováni s undergroundovým stylem no wave a New Yorskou hudební scénou a byli součástí první vlny amerických noise rockových kapel.
Po celou kariéru zažívali Sonic Youth relativní komerční úspěchy, v roce 1990 podepsali smlouvu s velkým labelem DGC a o pět let později patřili k headlinerům gigantického festivalu Lollapalooza. Kapela často a ráda experimentovala se zvuky kytar nebo používala různé nástroje k hraní na bicí, až nakonec v roce 1999 získala sympatie fanoušků milujících klasickou hudbu 20. století a experimentální hudbu. To vše po vydání desky SYR4: Goodbye 20th Century, což bylo double album plné coverů avantgardních nahrávek od skladatelů klasické avantgardní hudby, včetně kupříkladu Yoko Ono. V roce 2011 Lee Ranaldo oznámil nespecifikovanou pauzu, při které opustil manželský pár Kim Gordonovou a Thurstona Moorea a Sonic Youth přestali aktivně hrát. Moore pak v květnu 2014 oznámil: „Sonic Youth mají pauzu. V kapele máme demokracii a dokud já a Kim pracujeme na řešení naší situace, nemůžeme rozumně fungovat."
Existence: 1981 - 2011
Původ: New York, USA
Hudební styl: Alternativní rock, indie rock
Vydáno alb: 15 (Poslední The Eternal v roce 2009)
Prodáno kopií: Přibližně 1,5 milionu
Největší hit: Superstar
Ocenění: 1x Q Innovation In Sound Award
V ČR koncertovali: Třikrát (1992, Praha; 1996, Praha; 2007, Praha)
Důvod rozpadu: Kapelu prakticky pohřbil rozvod Kim Gordon a Thurstona Moorea. Po jejich rozchodu spolu nevycházeli dobře. Dokončili pouze plánovaná turné a oznámili konec činnosti.
Zajímavost: Nezvyklý zvuk kapely byl vytvořen díky obrovské sbírce unikátních a exkluzivních nástrojů. Kytarami, unikátně upravenými tak, aby vydávaly konkrétní zvukové efekty počínaje a zesilovači, které takové zvukové rozmary zvládnou zpracovat konče. Sonic Youth používali širokou škálu různých hudebních nástrojů k vytvoření svého unikátního zvuku. Všechny tyto vymoženosti si Kim a Thurston vytvářeli sami, byli to takoví domácí hudební kutilové.
15 kapel, jejichž rozpad v 21. století nás nejvíce mrzel: Část II. >>
Související obsah:
» Oasis by se opět mohli objevit na pódiu (Ondra Kocáb, 09. 06. 2013)» (What´s the Story) Morning Glory?, recenze alba (Joe Stramr, 09. 09. 2010)
» Noel Gallagher odmítl návrat Oasis (Jan Vavřík, 20. 12. 2013)
» Recenze alba Definitely Maybe (Test Recenzisty, 21. 04. 2010)
» Beady Eye i nadále zůstávají ve stínu Oasis (Ondra Kocáb, 19. 06. 2013)
» Další ukázka z alba Beady Eye (Ondra Kocáb, 02. 05. 2013)
» 15 kapel, jejichž rozpad v 21. století nás nejvíce mrzel: Část III. (David Malý, 25. 09. 2015)
» 15 kapel, jejichž rozpad v 21. století nás nejvíce mrzel: Část II. (David Malý, 25. 08. 2015)
» 15 kapel, jejichž rozpad v 21. století nás nejvíce mrzel: Část IV. (David Malý, 02. 10. 2015)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Metalové opeře chyběly šatny a moshpit
Můj první arénový report této sezóny si „vyžere" symphonic-metalová skupina Within Temptation. Ta pod kostkou...
Festival Brutal Assault vybírá ze stoner metalu
Osmadvacátý ročník festivalu Brutal Assault proběhne ve dnech 6. až 9. srpna 2025 a v následujících týdnech a měsících...
Jelen vydává To nejlepší a příští rok se vrátí do O2 arény
Skupina Jelen před rokem oslavila 10. narozeniny vyprodaným koncertem v O2 aréně. Trochu se ohlédla, ale už zase...
FOTOreport: Wargasm ošálili Prahu, sobotní koncert řadíme mezi top shows letošního roku
Britská kapela Wargasm se v sobotu 26. řijna opět ohřála na českém pódiu. V klubu Rock Café...
Na novém albu si Tomáš Klus připomněl, jakou moc má jednoduchá píseň
Hlubokými texty, charismatickým projevem a schopností oslovit široké publikum je známý písničkář Tomáš Klus....
» zobrazit více...
RECENZE
» Amaeri je jedinečná relaxace s léčivou...
» Poletíme? mírně přibrzdili své turbo...
» Příští generace fanoušků Bring Me The Horizon...
» Máte v krvi (zničující) digitální svět?...
» Chameleon – výjimečné album výjimečné...
» Šťastnou sedmičku naplňují Winger do posledního...
» zobrazit více...
Finští Waltari věří v hudební rebelii, prolínání žánrů a vytváření nové hudby
Waltari je živoucím důkazem toho, že rocková kapela se může inspirovat donekonečna V...
Jelen vydává To nejlepší a příští rok se vrátí do O2 arény
Skupina Jelen před rokem oslavila 10. narozeniny vyprodaným koncertem v O2 aréně....
Metalové opeře chyběly šatny a moshpit
Můj první arénový report této sezóny si „vyžere" symphonic-metalová...
Amaeri
» Ševčíková KatarínaNepočítáme-li výběrové Best Of, znovuvydání vánočního alba a úspěšného...
Festival Brutal Assault vybírá ze stoner metalu
Osmadvacátý ročník festivalu Brutal Assault proběhne ve dnech 6. až 9. srpna...
The Black Dahlia Murder: V žádném případě nezpomalujeme
Krátce po koncertě amerických death metalových velikánů The Black Dahlia Murder...
FOTOreport: Wargasm ošálili Prahu, sobotní koncert řadíme mezi top shows letošního roku
Britská kapela Wargasm se v sobotu 26. řijna opět ohřála na českém...
Nový klip písničkářky Kaczi vznikal na svatbě jejích přátel
„Křehká oslava domova bez klišé a frází založená na silné...
Na Trnkobraní se mohou těšit Dan a Eva
Již zítra se otevřou brány areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích,...
Byt číslo 4 budí stále více pozornosti
Tahle mladá šumperská kapela vtrhla na českou hudební scénu jako dravá...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.