Milan Bátor vydal sólové album s hudbou u nás málo známého Maria Gangiho

Známý hudební publicista, kytarista, pedagog a muzikolog Milan Bátor natočil v Českém rozhlase Ostrava album se sólovými kompozicemi italského kytaristy Maria Gangiho. Nahrávka s názvem Mario Gangi: Works for solo guitar vznikla pod supervizí zkušených zvukových mistrů Lubomíra Výrka a Františka Mixy, předmluvu napsala Gangiho dcera Susanna. Jako kytarista se Milan Bátor dosud podílel na deskách kapel Nekuř toho tygra a Nisos, v letošním roce zaujal svými sofistikovanými úpravami písní Vlasty Redla, které zveřejňuje na YouTube.

Jméno italského skladatele, kytaristy a pedagoga Maria Gangiho (1923–2010) je v České republice dosud velkou neznámou. „Jedná se o největší kytarovou osobnost Itálie 20. století. Byl jedním z nejlepších světových kytaristů,  uznávaným pedagogem a editorem, v každé oblasti zanechal vynikající počiny, které jsou trvale platné a přínosné. Říkalo se mu „Fra Classico e Jazz", což vysvětluje jeho celoživotní rozkročení mezi klasikou a jazzem," prozrazuje Milan Bátor.



"Vybral jsem si hudbu Gangiho, protože jeho kompozice jsou syntézou těch nejlepších vlastností italské hudby. Jako jeden z prvních autorů v Evropě začal v padesátých letech uplynulého století psát jazzové a swingové kytarové skladby, v kterých rovněž osobitě integroval vlivy italské, španělské a latinsko-americké hudby. Gangiho hudební styl je univerzální a nadčasový, mísí klasiku, jazz, pop i folklor velmi přirozeným a nenásilným způsobem. Přitom jeho sólové skladby mají i na krátké časové ploše neuvěřitelný náboj a jsou posluchačsky nesmírně přívětivé," uvedl k svému debutu Milan Bátor.

Na CD se sešlo úctyhodných 28 Gangiho autorských skladeb a jedna úprava písně Yesterday od Beatles. Bátorovo album se tak po předešlých dvou výběrových nahrávkách italských kytaristů stalo dosud nejúplnějším sólovým počinem s hudbou tohoto italského mistra. Nahrávka obsahuje všechny klíčové kompozice Gangiho jako Tarantella, La ronde folle, Sonatina apod., v několika případech přináší také světové premiéry skladeb, které na CD nebyly nikdy natočeny. 

Nahrávka vznikla o prázdninách v Českém rozhlase Ostrava pod supervizí hudebního režiséra Františka Mixy a mistra zvuku Luboše Výrka. „Když jsem přemýšlel nad tím, kde bych desku natočil, moje volba byla jednoznačná. V Moravskoslezském kraji není zkušenější tandem, než pánové Výrek a Mixa. Pod jejich laskavým a přesným vedením se natáčení v akusticky skvělém prostředí studia S 1 podařilo, ale v mnoha ohledech mne také obohatilo o nové podněty a nazírání na hudební interpretaci," vzpomíná Milan Bátor.

Hravá grafika je dílem opavského výtvarníka a muzikanta Jiřího Bosáka. „Jura sám vydal s různými kapelami tolik desek, že by to naplnilo obsáhlou diplomovou práci. Je to zkušený a mimořádně citlivý grafik. Když jsem se rozhodl využít symboliky Pulcinelly, jehož sošku měl Gangi ve své pracovně, okamžitě zavětřil a dovedl tento nápad k dokonalosti," uvádí Bátor.

"Hudba Maria Gangiho vznikala od padesátých let do počátku 21. století. Jeho skladby však vůbec nezestárly. Ty jednodušší mohou sloužit studentům konzervatoří jako ideální vstupní brána do světa jazzové a swingové hudby. Každopádně je to skvělá muzika, která si zaslouží pozornost a světový trend naznačuje, že Gangiho čas znovu přichází. Těší mne, že navzdory peripetiím s rekonstrukcí studia ostravského rozhlasu a zpoždění kvůli koronaviru, mi bylo dopřáno desku natočit a vydat přesně v roce 10. výročí Gangiho odchodu do hudebního nebe,” uzavírá Milan Bátor.

ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Krásný ztráty Live ohlašují další jména - Kirschner, Lenny, či Königa
20.04.

Krásný ztráty Live ohlašují další jména - Kirschner, Lenny, či Königa

Festival Krásný ztráty Live, jehož devátý ročník se uskuteční 8. a 9. srpna již tradičně ve středočeských Všeticích...


Bára Poláková a Štěpán Urban vypouštějí Draka
19.04.

Bára Poláková a Štěpán Urban vypouštějí Draka

Na hranici křehkého popu a emotivní filmové atmosféry se pohybuje písnička Drak. Jedná se o vůbec...


Koncert Symphony for Humanity upozorní na rostoucí xenofobii
19.04.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na rostoucí xenofobii

Praha je místem, kde xenofobie a stereotypní odsuzování druhých není tolerováno. Tak zní hlavní podtitul speciálního...


Po strhujících pražských vystoupeních se We Are Scientists vrací do Café v lese
19.04.

Po strhujících pražských vystoupeních se We Are Scientists vrací do Café v lese

Indie-rockeři We Are Scientists se vrací do Prahy. Energická dvojice z New Yorku, známá pro svou nakažlivou energii, osobitý...


Koncertem Zbogom Arts se studenti rozloučí s koncem školního roku
18.04.

Koncertem Zbogom Arts se studenti rozloučí s koncem školního roku

Spolek studentů Arts managementu, který nezávisle sdružuje studenty Vysoké školy ekonomické v Praze,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Duše v peří
15.04.

Duše v peří

» Joker Beat

Čtvrté album Joker Beat pod názvem Duše v peří vyšlo 20.12....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru