Love Metal jeho ďábelského veličenstva
Recenze alba : Tears on Tape

Finští rockeři HIM se po loňské druhé výběrovce nazvané XX - Two Decades of Love Metal letos vrací s novým materiálem. Nová deska Tears on Tape se vrací i s ústředním znakem kapely Heartagramem a notnou dávkou klasického Love Metalu jeho ďábelského veličenstva.
Po velice vlažně přijaté sedmé řadovce Screamworks se kapela dostala do ústraní, ze kterého se momentálně snaží vydrat pomocí nových skladeb. Návrat už příšel loni v podobě nového songu, vydařené předělávky skladby Strange World od Francouze Ké. Nová deska pak vznikala během loňského září až listopadu ve finském studiu Finnvox. Kapele opět pomáhal Hilli Hiilesmaa, a je to znát. Dvorní producent kapely jí vrací potřebnou razanci a navazuje tak na skvělé desky od debutu přes Love Metal a Venus Doom. A právě jakýmsi mixem těchto desek je novinka Tears on Tape.
Textově je album jedním z těch nejpoctivějších. Pryč jsou Valovy texty zahalené do nekonečných metafor z minulé řadovky. Texty jsou čisté a jasné. Celou desku tvoří třináct stop, z nichž klasických skladeb je jen devět, i tím je deska blízko Love Metalu či Venus Doom. Většinu skladeb tvoří metalová kompozice. Kytara Mikky Lindstroema je tím hlavním udavačem tempa desky. Celkově je tu kapela po menší pauze ve skvělé formě a deska tak nemá jedinou chybu.
Nebeské melodie střídají pekelně špinavé zvuky a takhle to jde celé album. Basové linky jsou v harmonii s kytarami a když se k tomu přidá vokál Ville Vala v plné kráse a rozsahu, a především jeho úžasný smyslný baryton, tak je zaděláno na jednu z nejlepších desek Finů.
Poprvé také kapela sáhla k intrům. Ty tu působí jako přestávky či jakési hádanky a utvářejí tak ještě výraznější atmosféru desky. Všechno začíná intrem s vesmírným synťákem alá Kraftwerk. Poté už přichází plná palba. Třetí singl desky All Lips Go Blue, který ruší veškeré snění ze začátku, a Love Metal se rozjíždí v plné kráse. Hned tady jsou slyšet hutné syrové kytarové riffy a úžasný zpěv Vala s melodickým refrénem, jasná volba jako singl.
Následuje Love Without Tears, ve které se zpívá o lásce, která postrádá bolest, skladba připomíná období Deep Shadows and Briliant Highlights. I Will Be the End of You, známá již z loňských koncertů, zase přitvrzuje, špinavé a temné riffy a různé další děsivé zvuky se promění v hímácký refrén. Každá kladba z této desky by mohla být hitem a tady to není jinak.
Absolutní vrchol desky přichází v závěrečných třech stopách. Trojka Lucifer's Chorale, W.L.S.T.D. a Kiss the Void je nádherné představení, ve kterém se prolnou všechny přednosti kapely. První z nichz je temná mezihra, ve které se kapela vydává do pekla a otevírá zdejší brány. Poté už přichází velká hymna W.L.S.T.D. (When Love Starts to Die), jde o jednu z nejtvrdších písní, kterou HIM kdy udělali, ale samozřejmě propojenou v hymnický refrén plný atmosféry a charismatického Valova zpěvu. A závěrečná Kiss the Void se pak už potápí do cíle, s notnou dávkou psychedelie.
Prvním singlem desky je skladba Into the Night, melodická hitovka se špinavým punkrockovým úvodem. Druhým singlem poté byla titulní Tears on Tape, která dostala také videoklip. Jde o jedinou jasně pomalou skladbu na albu a její výsledek je rozhodně pozitivní. Něžný refrén doplněný klávesami, které na albu nehrají až takový prim, posunuje tuhle skladbu dopředu a dělá z ní hit.
Deska Tears on Tape je dostupná také v deluxe edici, ve které je bonusem sedm skladeb živě zahraných ve studiu. Jde o známé pecky Buried Alive By Love, The Kiss of Dawn, When Love and Death Embrace, Join Me, The Funeral of Hearts, Heartkiller a Rip Out the Wings of a Butterfly.
HIM natočili osmé album a je vidět, že si dali hodně záležet. Přestože má deska jen 40 minut, je to velké propracované dílo, které se zapíše mezi nejlepší desky rodáků z Helsinek. Deska má svoji vlastní identitu, je citlivá a melodicky velmi bohatá a jde o nejzralejší desku jeho ďábelského veličenstva.
- Greatest Love Songs Vol. 666 (1997) 00:41:48
- Razorblade Romance (1999) 00:51:44
- Deep Shadows and Brilliant Highlights (2001) 00:42:04
- Love Metal (2003) 01:01:17
- Dark Light (2005) 00:54:20
- Venus Doom (2007) 00:48:05
- Screamworks: Love in Theory and Practice (2010) 00:46:58
Související obsah:
» Již příští týden se objeví druhá výběrovka od HIM (Ondra Kocáb, 20. 10. 2012)» HIM nachystali na duben osmičku (Ondra Kocáb, 11. 04. 2013)
» HIM představili klip k novému singlu (Ondra Kocáb, 17. 04. 2013)
» HIM natočili klip k druhému singlu (Ondra Kocáb, 09. 05. 2013)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Koncertem Zbogom Arts se studenti rozloučí s koncem školního roku
Spolek studentů Arts managementu, který nezávisle sdružuje studenty Vysoké školy ekonomické v Praze,...
Zahajovací galavečer plný domácích i zahraničních celebrit otevřel Composers Summit Prague
Galavečer filmové hudby s podtitulem Skladatelé Hollywoodu živě, který se konal ve čtvrtek 17. dubna v Obecním...
Hraní mezi fanoušky i záplava ohňostrojů: Twenty One Pilots si podmanili O2 Arénu
Americké duo Tyler Joseph a Josh Dun, známí jako Twenty One Pilots, si tuto sobotu podmanili O2 arénu nejen...
Jednorázové okolnosti, nebo neumí zpívat?
Trochu kritický titulek je opodstatněný se zážitkem z koncertu Harakiri For The Sky. Když jsem je objevil díky kamarádovi...
Half·Alive přivezou do Roxy nové album Persona
Americká kapela Half·Alive se proslavila po všech stránkách dotaženými songy plnými života. Teď má venku třetí album...
» zobrazit více...
RECENZE
» Nostalgická duše Joker Beat plachtí za nadějí...
» Arakain 2006: Labyrint, Touža a neúprosný...
» „Achtung, Sultan!“ volá První Hoře...
» Ve svobodném a magickém světě MBT je otevřeným...
» Crazy Story kapely Totální nasazení baví...
» Vánoční poselství Radůzy – láska,...
» zobrazit více...
Dejvická Klubovna první jarní den pořádně rámusila
Pražská skupina Slut vznikla na podzim roku 1991. Začínali jako HC kapela, později...
Koncertem Zbogom Arts se studenti rozloučí s koncem školního roku
Spolek studentů Arts managementu, který nezávisle sdružuje studenty Vysoké...
Hraní mezi fanoušky i záplava ohňostrojů: Twenty One Pilots si podmanili O2 Arénu
Americké duo Tyler Joseph a Josh Dun, známí jako Twenty One Pilots, si tuto sobotu...
Festival Mezi ploty se vrací v plné síle, do Bohnic se chystá více než stovka účinkujících
Po těžkých covidových letech se festival Mezi ploty vrací ve velkém...
Caligula's Horse: Našli jsme specifický hudební styl, který víme jak vytvořit
Po koncertě australské progresivně metalové party Caligula's Horse...
Na Alana Walkera dorazila celá republika, ale nevíme co si myslet o samotné show
Alan Walker, norsko-britský DJ, známý především svým zamaskovaným obličejem,...
Singlem Azizam se Ed Sheeran vrací k radosti, světlu, lásce a hravosti
Slovo Azizam pochází z perštiny a znamená „můj milý" nebo „má lásko". Zároveň se...
Na Trnkobraní se mohou těšit Dan a Eva
Již zítra se otevřou brány areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích,...
Debutové album Petrofskiho zdobí množství emocí, poloh i žánrů
Nejen plejádou zajímavých hostů, ale i množstvím emocí, poloh i žánrů...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.