Ivan Král se deskou Always ohlédl časem zpět
Recenze alba : Always

Jméno Ivana Krále je v Česku dostatečně známé i lidem, kteří běžně rockovou hudbu neposlouchají. Světově proslulý hudebník je v tuzemsku dostatečně aktivní, aby ho lidé znali pouze ze spojení s Patti Smith, Iggiho Popem či Dawidem Bowiem. Kromě hudební spolupráce s různými muzikanty zde poměrně často koncertuje. Pouze s vydáním dlouhohrajícího alba si dával na čas. Album s názvem Always vyšlo po dlouhých dvanácti letech.
Stará bárka pohupující se na moři usvědčuje svojí kvalitou
Téma, které počin Always zaštiťuje, je návrat ke kořenům. V případě Ivana Krále to je tedy konkrétně newyorský rockový underground 70. a 80. let. A že je to sakra znát už od prvního tónu na desce. Kdo tuto informaci neví, tak se musí po spuštění přehrávače ihned zarazit, co že je to za old school hudební výraz. Od začátku má člověk pocit, jakoby viděl starou rozvrzanou bárku na moři.
Jenže taková bárka už jen tím svým věkem dokazuje svoje jisté kvality. První skladba Make Up Your Mind má být vypalovačkou, která má praštit na úvod do uší, ale s deskou Always je to tak, že je potřeba si jí nejdříve poslechnout celou a trochu se naladit na to, co se tady vlastně děje. Až na poslech druhý či raději třetí, když se posluchač stihne řádně vrátit časem, zjistí, že si rázně pohupuje nohou. Ano, doba je dnes někde jinde a je tedy potřeba trochu zapracovat na mysli, aby bylo možné řádně vnímat kouzlo až archaicky znějícího díla.
Old school zvuky z předměstské newyorské garáže
Když už dokáže rozhýbat posluchačovy nohy první píseň, dokážou to i další dvě, tedy Tear My Heart a Iĺl Be There. I ty se nesou na houpavém rytmu jemně protkaném Královou kytarou. Ta, ač kdoví jak nebouří, přesto je vždy naprosto dominantní. V tom spočívá kouzlo Královy tvorby. Jestli nějaká píseň zaujme hned při prvním poslechu, tak to musí být Mystery Girl. Tady se kombinace typického Králova výrazu a nádechu starých časů spojila dokonale. Ovšem snad nejvíce ty staré udergroundové časy dýchají z Tell Me. Píseň je lahůdkou pro fajnšmekry.
Tím, jak se Ivan Král na desce Always ohlíží zpět, lze v jeho retrospektivním pohledu vidět i celá ta léta strávená po boku slavných interpretů. Asi nejvíce je to znát na písni Jelousy. Tam si lze vzpomenout hned na několik legendárníh kusů hudební historie. Asi i proto je tento kousek tak výrazný a chytlavý. Jeden klenot se však ještě nenápadně schovává úplně na konci. V baladické Angel se Ivan Král doprovází pouze sám na kytaru a při jejím poslechu až běhá mráz po zádech. Anděl se vznáší přesně v tom vytouženém prostoru mezi nebem a zemí. ,,This is, who I am"
Album Always lze v souhrnu s trochou nadsázky nazvat jako rozporuplné. Určitě ne v jeho provedení a v mistrově přístupu, ale v celkovém nápadu. Ten závan starých časů z podzemní komnaty může být pro někoho velmi příjemným překvapením a dokonce pro někoho i inspirací ohlédnout se někam, kde to nemá ještě řádně prozkoumané. Pro někoho může být archaičnost až zarážejíci u muzikanta, jehož hudební tvorba hleděla vždy spíš dopředu. Ale každý musí pochopit, že na to má Ivan Král nárok, protože on se má kam ohlížet. I přes všechny případné pochyby z desky Always ční minimálně několik písní, které dělají čest značce Ivan Král a zaujmou i největšího škarohlída.
Ivan Král se rozloučil něžnou kolekcí Smile
Ivan Král se s námi rozloučil začátkem roku. Na rozloučenou však zanechal ještě jednu dokončenou...
Ivan Král na Colors hraje v klidu a bez starostí
Ivan Král se opět po čtyřech letech zavřel ve studiu a vydal již svou čtrnáctou řadovou desku....
Související obsah:
» Po dvanácti letech ohlásil Ivan Král nové album (Karel Souček, 02. 08. 2014)» Psaní písní mi teď jde mnohem rychleji než dřív, tvrdí Ivan Král (Karel Souček, 08. 08. 2014)
» Ivan Král přehraje na dvou koncertech celou novinku Always (Karel Souček, 26. 09. 2014)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Krásný ztráty Live ohlašují další jména - Kirschner, Lenny, či Königa
Festival Krásný ztráty Live, jehož devátý ročník se uskuteční 8. a 9. srpna již tradičně ve středočeských Všeticích...
Bára Poláková a Štěpán Urban vypouštějí Draka
Na hranici křehkého popu a emotivní filmové atmosféry se pohybuje písnička Drak. Jedná se o vůbec...
Koncert Symphony for Humanity upozorní na rostoucí xenofobii
Praha je místem, kde xenofobie a stereotypní odsuzování druhých není tolerováno. Tak zní hlavní podtitul speciálního...
Po strhujících pražských vystoupeních se We Are Scientists vrací do Café v lese
Indie-rockeři We Are Scientists se vrací do Prahy. Energická dvojice z New Yorku, známá pro svou nakažlivou energii, osobitý...
Koncertem Zbogom Arts se studenti rozloučí s koncem školního roku
Spolek studentů Arts managementu, který nezávisle sdružuje studenty Vysoké školy ekonomické v Praze,...
» zobrazit více...
RECENZE
» Nostalgická duše Joker Beat plachtí za nadějí...
» Arakain 2006: Labyrint, Touža a neúprosný...
» „Achtung, Sultan!“ volá První Hoře...
» Ve svobodném a magickém světě MBT je otevřeným...
» Crazy Story kapely Totální nasazení baví...
» Vánoční poselství Radůzy – láska,...
» zobrazit více...
Dejvická Klubovna první jarní den pořádně rámusila
Pražská skupina Slut vznikla na podzim roku 1991. Začínali jako HC kapela, později...
Koncert Symphony for Humanity upozorní na rostoucí xenofobii
Praha je místem, kde xenofobie a stereotypní odsuzování druhých není tolerováno....
Hraní mezi fanoušky i záplava ohňostrojů: Twenty One Pilots si podmanili O2 Arénu
Americké duo Tyler Joseph a Josh Dun, známí jako Twenty One Pilots, si tuto sobotu...
Krásný ztráty Live ohlašují další jména - Kirschner, Lenny, či Königa
Festival Krásný ztráty Live, jehož devátý ročník se uskuteční 8. a 9. srpna...
Caligula's Horse: Našli jsme specifický hudební styl, který víme jak vytvořit
Po koncertě australské progresivně metalové party Caligula's Horse...
Na Alana Walkera dorazila celá republika, ale nevíme co si myslet o samotné show
Alan Walker, norsko-britský DJ, známý především svým zamaskovaným obličejem,...
Bára Poláková a Štěpán Urban vypouštějí Draka
Na hranici křehkého popu a emotivní filmové atmosféry se pohybuje...
Na Trnkobraní se mohou těšit Dan a Eva
Již zítra se otevřou brány areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích,...
Debutové album Petrofskiho zdobí množství emocí, poloh i žánrů
Nejen plejádou zajímavých hostů, ale i množstvím emocí, poloh i žánrů...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.