25 let festivalu Brutal Assault: Střípky z historie
David Malý, 31. 07. 2022
Tuzemský festival Brutal Assault letos slaví 25 let a už za týden se do josefovské pevnosti Jaroměř budou sjíždět fanoušci metalu z celého světa. Festival, který patří mezi ty nejzajímavější destinace nejen co se hudebního programu týče, ale také díky prostředí festivalového areálu. Za čtvrt století existence tohoto hudebního svátku se mnoho změnilo. To, co však stále zůstává je nevyčerpatelné nadšení a chuť jak organizátorů, tak samozřejmě i fanoušků. Pojďme se krátce podívat na historii této metalové veselice.
Začátky festivalu byly ve znamení stěhování
Hudební festivaly zřídka vznikají již v té největší formě. Do podoby, v jaké Brutal Assault známe dnes vedla dlouhá a trnitá cesta. První ročník festivalu proběhl v roce 1996 ve vesnici Obůrka nedaleko Blanska v Jihomoravském kraji. Line-up tvořili tuzemské kapely, z nichž některé stále fungují. Jako příklad uvedu rockovou kapelu YBCA nebo Silent Stream of Godless Elegy, kteří tehdy také začínali. Festival trval jeden den, cena lístku byla lidových 60 korun a na české kapely se přišlo podívat asi 350 fanoušků.
V Obůrce festival vydržel ještě další rok, kdy byl festival již dvoudenní. Objevili se tam nějaké zahraniční kapely a návštěvnost vzrostla na asi 600 lidí. Následující tři roky festival probíhal na zimním stadionu v Blansku, frekvence zahraničních kapel se začala pozvolně zvyšovat a v roce 1999 vystoupili například Septicflesh z Řecka. O rok později to byli například američané Macabre a už se hrálo na dvou pódiích. Přišlo asi 1600 a cena za oba dny byla 299 korun.
V roce 2001 se festival přestěhoval do Přerova. Na výstavišti se dva dny bavilo asi 1400 návstěvníků s kapelami jako již nefungující Necrophagist, The Haunted nebo nynější polská legenda Behemoth. Organizátoři museli řešit i nepříjemnosti kvůli zrušeným koncertům amerických Napalm Deatha Fleshgrind. V Přerově ale festival dlouho nezůstal. Další stěhování směřovalo do Hvozdu u Konice v Olomouckém kraji, kde Brutal Assault fungoval do roku 2004. Kromě roku 2002 se tam hrálo tři dny na dvou pódiích, představili se kapely jako Tiamat, Kataklysm, Malevolent Creation, Cannibal Corpse nebo Graveworm. Zahraničních kapel bylo v line-upu asi deset, jejich koncerty viděly asi 2000 lidí, kteří za festival zaplatili 500 korun. Pestrost a atraktivita dramaturgie začala být velmi zajímavá, avšak ani Hvozd nebyl pro Brutal Assault vhodný.
Na oslavu 10. a 15. narozenin už přijely hudební legendy
Festival se pomaličku přesouval blíže a blíže svému aktuálnímu domovu. Desátý ročník festivalu byl oslaven ve Svojšicích u Přelouče v Pardubickém kraji, kde zůstal do roku 2006. V obou letech se hrálo tři dny na jednom pódiu, kde se vystřídaly hvězdy jako My Dying Bride, Krisiun, Obituary, Fear Factory, Dimmu Borgir nebo Morbid Angel. Zatímco v roce 2005 si na festival našlo cestu "pouhých” asi 2500 fanoušků, o rok později to bylo už sedm tisíc lidí, kteří zaplatili 850 korun. Zdálo se, že tady festivalu pšenka pokvete, avšak v roce 2007 se festival stěhoval znovu. Popáté a naposledy.
V roce 2007 konečně festival Brutal Assault našel útočiště v josefovské pevnosti v Jaroměři v Královéhradeckém kraji. Hned v tom samém roce fanoušky čekal koncert světoznámých Soulfly a bylo jasné, že navzdory dalšímu stěhování program stagnovat nebude. O rok později přijeli Cradle of Filth nebo Carcass, v roce 2009 to byli Opeth, Immortal nebo Biohazard a 15. narozeniny festival oslavil s Children of Bodom, Cannibal Corpse, Ihsahn nebo Meshuggah. To už na festival přijelo asi 13 tisíc fanoušků a lístek stál 1200 korun v předprodeji. V Jaroměři byl od samého začátku zaveden systém dvou pódií, kdy program na jednom končí a na sousedním okamžitě začíná. Toto je koncept, který funguje fantasticky a pro fanoušky neexistují hluchá místa. V roce 2011 na festivalu vystoupilo už 75 kapel, včetně legendárních Motorhead.
Od roku 2003 festival trval tři dny a od roku 2007 byla v provozu dvě pódia. Výrazná změna přišla v roce 2012. Dvě hlavní pódia byla doplněna o další, což bylo umožněno díky rozšíření veřejně přístupného prostranství v prostorách pevnosti. Pokud hlavní program nevoněl, existovala nově hudební alternativa. Kromě toho byl festival prodloužen na 4 dny. Díky tomu se počet fanoušků, kteří procházeli za zdmi pevnosti, zvedl na 18 tisíc. Nejdražší lístek byl k dispozici za 1550 korun. Festival v této délce zůstal až do roku 2019. Headlinerem v roce 2012 byli Machine Head.
V roce 2014 se splnilo přání
V následujících letech se návštěvnost snížila asi na 14 tisíc diváků. Důvodem byla patrně rostoucí cena a do jisté míry opakující se jména headlinerů. A to i navzdory faktu, že si v roce 2014 organizátoři splnili sen v podobě vystoupení legendárních Slayer. Nutno dodat, že tyto roky ovlivnilo i velké množství zrušených koncertů, z nichž mnoho kapel patřilo mezi headlinery. Návštěvnost roku 2012 vyrovnala až oslava 20. let, kdy v roce 2015 opět festival navštívilo asi 18 tisíc lidí. Kapacita po dalším rozšíření přitom byla asi o dva tisíce více. Nejdražší vstupenka na 20. ročník byla za 1800 korun a popřát přijeli například Carnifex, The Dillinger Escape Plan, Marduk, Mayhem nebo At the Gates. Dvacáty ročník znamenal i přidání Oriental Stage a na festivalu zahrála asi stovka kapel. Další výraznou změnou, byl re-design plakátu. Kapely na plakátě byly zapsány v abecedním pořadí, aniž by nad seznamem vyčnívala jména headlinerů.
Tato tradice trvá dále. Důvodem je neznevýhodňování menších kapel na úkor těch větších. Nevýhodou zase fakt, že vás při pohledu na plakát nepraští do očí ta nejzvučnější jména. V roce 2016 se přidalo alternativní KAL stage a míst, kam jste si mohli zajít za hudbou bylo už celkem pět. V následující letech se nedočkaví fanoušci mohli bavit už den před oficiálním zahájením festivalu díky koncertům mimo hlavní areál. Kromě toho se až do roku 2019 příliš zásadních změn nekonalo. Festivalový areál se dál rozšiřoval, začala brutální brigáda na úpravu a zachování areálu a výrazně se rozšiřoval i nehudební program.
Všechno nejlepší, Brutale!
Rok 2019 značí zatím poslední regulérní ročník festivalu. Návštěvnost už útočí na maximální kapacitu dvaceti tisíc fanoušků, cena za vstupenku se vyšplhala na 2550 korun. Rok 2020 byl kvůli pandemii zrušen, nicméně v obou pandemických letech se v pevnosti konaly alternativní verze festivalu. V roce 2020 to byl Josefoff a o rok později Josefstadt s velmi omezenými možnostmi co hudebního programu týče.
Festival se v roce 2022 vrací v plné síle a vůbec poprvé v historii bude trvat celých 5 dní. Mělo by vystoupit téměř 150 kapel z celého světa a tomu odpovídá i cena vstupenky. Týden před festivalem je k dostání za 4100 korun. Je však jasné, že nabitý program festivalu bude stát za každou korunu, jelikož výběr kapel je opět naprosto bezkonkurenční. Chcete-li si o historii festivalu přečíst z oficiálních zdrojů, vřele doporučuji pořídit si knihu Brutal Assault: 20 let, kde je festival do roku 2015 zmapován velmi důkladně, včetně zajímavých historek ze zákulisí.
Hudební knihovna přeje festivalu mnoho štěstí do dalšího čtvrtstoletí a pevně věříme, že budeme jezdit i v roce 2040.