Radůza, Hlavenková, Hradišťan – trochu jiná vánoční alba

S končícím rokem se na trhu pravidelně objevuje řada desek s adventní a vánoční hudbou. Co si budeme namlouvat, většina z nich je zbytečná, nic nového, natož originálního nepřináší. Přesto však lze každý rok objevit vánoční nahrávky, které se běžné komerční produkci vymykají. Letos jsme na tuzemské hudební scéně objevily tři svébytné a originální. Na album Studna v poušti písničkářky Radůzy jsme již recenzi přinesli, dalšími dvěma nahrávkami jsou Bethlehem klavíristky a skladatelky Beaty Hlavenkové a Pozdraveno budiž světlo kapely Hradišťan.

 

Novou deskou Bethlehem navazuje Beata Hlavenková na své výborně hodnocené album Theodoros, oceněné v roce 2013 Andělem za jazzové album roku. Předkládá zde bohatou kolekci lidových vánočních koled české, anglické, francouzské i polské provenience, upravených, nebo spíše re-komponovaných do nové, moderní podoby a doplněných o čtyři vlastní drobné skladby.

Skladby jako Chtíc, aby spal, Narodil se Kristus pán, Adeste fideles, Stille Nacht heilige Nacht, Pásli ovce Valaši, Oh Come, Oh Come Emmanuel, Joy to the World, What Child Is This nebo The First Noel sice patří ve své většině mezi notoricky známé koledy, úprava Hlavenkové však přináší zcela nový pohled na jejich melodie i harmonické postupy. Jakkoli jsou skladby v jejím provedení stále podvědomě nositelem staleté vánoční lidové tradice, působí zároveň velmi současně. Na desce Bethlehem zní jen autorčin klavír, většinou sólově, někde vrstvený ve vícehlasech.  

„Koledy mě provázely od dětství. Mám s nimi spojenou radost, pokoj, rodinu – momenty, které chci zažívat znovu a předávat je dál. Koledy jsem si přetvořila tak, jak mi to hudebně vyhovuje a jak je mi to blízké. Ráda odívám melodie do jiných harmonických hávů a souvislostí. Baví mě, když je vše lehce skryté a záhadné. Když i ty koledy, přes radost poselství, jsou tak trochu melancholické a ne až tak rozjuchané. Mé pojímání veselosti v sobě vždy nese kus jakési lehké tíhy," říká o projektu autorka. Křest novinky proběhne 13. prosince v pražském klubu Atrium na Žižkově.



Jednadvacet zastavení o vánočním rozjímání a poselství příchodu betlémského světla, ale i o času naděje, které nám toto období přináší, nabízí album Pozdraveno budiž světlo. Nahrávka je plná nejen těch nejkrásnějších vánočních koled, které Jiří Pavlica a Hradišťan natočili, ale obsahuje i písně, jež se vážou k časům adventním, příchodu nového roku a celému období, kdy večery jsou delší než dny a krajinu pokrývá sníh.  

V dárkovém digipacku zabalené CD kromě známých skladeb obsahuje i pět nikdy nevydaných nahrávek Hradišťanu. Jedná se o skladby Čas darů, Slava v vyšnijich Bogu, Puer natus in Betlehem, Wstaňcie, pasterze a Maria Panna. Jiří Pavlica a Hradišťan zařadili na album Pozdraveno budiž světlo nejen známé koledy, ale i autorské písně. Sedm skladeb z jednadvaceti včetně úvodní titulní skladby Pozdraveno budiž světlo složil Jiří Pavlica.

„Album začíná zhudebněným úryvkem biblického textu evangelia sv. Jana, na něj pak navazují písně, ve kterých se odráží současné, často civilní vnímání Vánoc," píše v průvodním slovu k desce Jiří Pavlica. Zde se také dozvídáme základní premisu celého výběru skladeb a důvod, proč nese tak symbolický název: „Symbol světla patří k těm nejsilnějším a nejživotodárnějším, neboť světlo ve tmě svítí a tma jej nepohltí…. Rok co rok se těšíme na adventní a vánoční čas naděje a zrození nového života, čas příchodu betlémského světla. Člověk bytostně touží po této symbolice a napříč staletími svou touhu vyjadřuje skrze umění, včetně umění hudebního v nejrozličnějších podobách."



Vánočních alb a výběrů vzniká v každém roce velké množství. Proto Jiří Pavlica a Hradišťan pečlivě dbali nejen na uměleckou kvalitu nahrávek, ale důležitým faktorem bylo i poselství, které samotná píseň přináší. „Věřím, že v každé z uvedených skladeb je zakódován alespoň malý kousek světla, které ve tmě svítí, tma jej nepohltí a osvěcuje každého člověka," říká Jiří Pavlica.          
foto: Anežka Horová, Animal music a Martin Homola
GALERIE



ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Nezapomenutelný zážitek s japonským metalem
22.04.

Nezapomenutelný zážitek s japonským metalem

Letos jsem si řekla, že zkusím poznat nějaký ten metal. A proč nezačít hned tím japonským, že. Když jsem skupinu...


Nový singl kapely Eddie Stoilow se věnuje problematice milostných vztahů
21.04.

Nový singl kapely Eddie Stoilow se věnuje problematice milostných vztahů

Kolem vztahů a lásky se točí nový singl pražské pop-rockové skupiny Eddie Stoilow. Píseň Ale nee doprovází videoklip,...


Zakladatel Deep Purple, bubeník Ian Paice, vystoupí v Čechách hned šestkrát
20.04.

Zakladatel Deep Purple, bubeník Ian Paice, vystoupí v Čechách hned šestkrát

Velká bubenická ikona, zakladatel a nepřetržitý člen Deep Purple a zároveň spoluautor jejich největších hitů. To je Ian Paice,...


Krásný ztráty Live ohlašují další jména - Kirschner, Lenny, či Königa
20.04.

Krásný ztráty Live ohlašují další jména - Kirschner, Lenny, či Königa

Festival Krásný ztráty Live, jehož devátý ročník se uskuteční 8. a 9. srpna již tradičně ve středočeských Všeticích...


Bára Poláková a Štěpán Urban vypouštějí Draka
19.04.

Bára Poláková a Štěpán Urban vypouštějí Draka

Na hranici křehkého popu a emotivní filmové atmosféry se pohybuje písnička Drak. Jedná se o vůbec...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Duše v peří
15.04.

Duše v peří

» Joker Beat

Čtvrté album Joker Beat pod názvem Duše v peří vyšlo 20.12....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru