Pixies a jejich vzestupy a pády

Američtí alternativní rockeři Pixies jsou jednou z nejvlivnějších kapel osmdesátých a první poloviny devadesátých let. Přestože se na scéně objevili již před sedmadvaceti lety a již za pár dnů opět pobouří Prahu, ne vždy jim bylo na růžích ustláno. Kapela zažila plno vzestupů a také následných pádů. Přesto jsou legendou a to překvapivě hlavně pro Brity a Evropany vůbec.

Celý tento příběh kolem Pixies načali Joey Santiago a Frank Black (za hvězdných dob Pixies vstupoval pod jménem Black Francis, jeho vlastní jméno je Charles Michael Kittridge Thompson IV) ještě na univerzitě v Massachusetském Amherstu, kterou oba navštěvovali. Po záhulu ve skladě vždy skládali písně a tvořili k nim texty na vlakovém nádraží. Oficiálně se kapelou stali o pár let později v roce 1986. Pak se k nim přidala baskytaristka Kim Deal, která splňovala předpoklady, které dva zakládající členi požadovali (musela mít ráda folkové ikony Peter, Paul and Mary a kapelu Hüsker Dü). Jako poslední se k nim přidal bubeník David Lovering, kterého Kim potkala na svatbě.

Poté začali koncertovat a přišlo první demo, které poslali do labelu 4AD. Ti jim nakonec přece jen nabídli smlouvu, přestože se jim moc nepozdávali, byli prý příliš normální a moc rokenroloví. Přesto tu byla smlouva a bylo zaděláno na první desku. Ta vyšla v roce 1987 a jmenovala se...

COME ON PILGRIM

Rok vydání: 1987
Top alba: Ed Is Dead!, The Holiday Song, Nimrods Son
Hodnocení: 7/10

První deska nese osm skladeb, je charakteristická Blackovým nadpozemským zpěvem a řevem, Santiagovou pichlavou hrou na kytaru, a samozřejmě vše doplněné sladkou Kim. Skladby jsou jednoduché, basa-kytara-bicí doplněné humorně zabarvenými texty o sexu, smrti a náboženství. Je to syrové, živé, vzrušující a zvrácené. Parádní punkpopová jízda, která započala cestu jedné z nejdůležitějších kapel alternativního rocku.

SURFER ROSA

Rok vydání: 1988
Singly: Cactus, Where Is My Mind?, Gigantic
Top alba: Break My Body, Where Is My Mind?, Gigantic
Hodnocení: 9/10

Nedlouho po jedničce přišla další deska. Surfer Rosa se zapsala do hudebních dějin hodně výrazně. Řízná, agresivní, melodická, perverzní. Taková je dvojka v pořadí. Nezapomenutelné hity Where Is My Mind? (později použitý v kultovním filmu Klub rváčů) a Cactus. Album střídá klidnější kousky s těmi vyloženě punkovými a je z toho výborný mišmaš, který baví.

DOOLITTLE

Rok vydání: 1989
Singly: Debaser, Here Comes Your Men, Monkey Gone to Heaven
Top alba: Debaser, Wave of Mutilation, Gouge Away
Hodnocení: 10/10

Po výborné a drsné dvojce se kapela opět trochu posunula zvukově jinam a byl z toho skvělý Doolittle. Ten je sice uhlazenější (Wave of Mutilation, Here Comes Your Men), ale dokáže i pořádně pokousat (Crackity Jones, Dead) nebo být nechápavě psychotický (There Goes My Gun). Deska baví od úvodní vypalovačky Debaser až do konce.

Poté desce Doolittle přišel první ze zmiňovaných pádů. Kapela si udělala nucenou přestávku. Vztahy mezi Francisem a Kim byly velice vypjaté. Black hodil po Kim kytaru, která byla za pár dní později málem vyhozena, protože se jí nechtělo hrát. Oba spolu přestali téměř mluvit a po turné Fuck or Fight! k desce Doolittle byla kapela již natolik vyčerpaná, že musela nastat pauza. Všichni členové kromě Kim se pak také přestěhovali do LA, prý kvůli studiu.

BOSSANOVA

Rok vydání: 1990
Singly: Velouria, Dig for Fire
Top alba: Cecilia Ann, Velouria, Havalina
Hodnocení: 8/10

Čtvrtá deska však přišla dříve, než někteří čekali. Bylo to ani ne rok a půl od poslední desky. Rozdíl v popularitě ukázaly žebříčky. V Americe se Bossanova dostala na číslo 70, v Británii na trojku. Nálada kapely byla všelijaká, poprvé se zdálo, že kapela neví, kam přesně jde, Kim Deal se poprvé nepodílela na žádné skladbě. Album je tentokrát měkčí, jemnější (Velouria, Ana, The Happening). Najdou se přeci jen i rychlejší pecky (Blown Away, Hang Wire), ale to jsou výjimky. Kapela se ukázala zase v jiném světle, a vzniklo další povedené album, i když nadšení již nebylo tak velké.

TROMPE LE MONDE

Rok vydání: 1990
Singly: Planet of Sound, Alec Eiffel, Letter to Memphis, Head On
Top alba: Palace of the Brine, Head On, Alec Eiffel
Hodnocení: 6/10

Další deska pak vyšla hned za rok. Black byl fascinován světem sci-fi již na předchozích nahrávkách. Tady se to projevilo nejvíce. Byla to vlastně hlavně jeho nahrávka. Název v překladu znamená Oklamat svět. Ač měla kapela vnitřní problémy, zvuk na desce oživila a zněla opět trochu jinak. Drsné a výbušné vypalovačky (Distance Equals Rate Times Time, Head On) rozproudily krev, vesmírná Planet of Sound udivuje nepředvidatelným textem, je to vlastně o marťanovi, který přistane na Zemi. Sad Punk je zase podivně dojemný, zato Letter to Memphis přímo vypovídá o lásce. Přesto to už nebylo ono, a to nejlepší měla kapela již za sebou.

Tím bohužel postupně končila celá sláva okolo Pixies. Kapela sice absolvovala turné s U2, ale začátkem roku 1993 Black pro BBC oznámil, že kapela již nemá žádné plány a tak nastal rozpad. Všichni členové se vrhli na své vlastní projekty. Nahrávací společnost 4AD pak vydala ještě různé kompilace a živé záznamy, kapela ale byla oddělená. Věci se znovu hnuly, až když Frank Black pozval Joeyho Santiaga do svého projektu Frank Black and the Catholics, navíc Lovering dělal na úvod koncertu vždy nějaká kouzelné čísla.

Velký comeback pak byl zanedlouho na světě, kapela naplánovala velké turné v původní sestavě na rok 2004. Vyšla i nová skladba Bam Thwok a objevila se i na následné bestofce. Nová deska již ale nevznikla, kapela dále příležitostně koncertovala, v roce 2005 i v Praze. Změna přišla opět až letos. Kapela, ve které Kim Deal nahradila jiná Kim, Kim Shattuck z poppunkových Muffs, oznámila návrat a turné. První novou skladbou se stala píseň Bagboy. Na začátku září navíc vyšlo i čtyřpísňové EP nazvané EP1. 10. října 2013 se Pixies objeví opět v Praze a určitě je na co se těšit.

GALERIE

Související obsah:

» Sice bez KIM, ale přesto Pixies! V říjnu opět v Praze   (Lukáš Vlasák, 05. 07. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Black metalová scéna podpoří Brutal Assault
04.11.

Black metalová scéna podpoří Brutal Assault

Festival Brutal Assault, který se koná mezi 6 a 9. srpnem 2025, právě oznámil čtyři nové black metalové...


Elektronický a taneční Halloween ve Futuru
04.11.

Elektronický a taneční Halloween ve Futuru

Před dvaceti lety, v roce 2004, vydala kapela Moimir Papalescu & The Nihilists album Analogue Voodoo. V témže...


V Cafe v Lese bylo díky NOISY pořádně hlasito
04.11.

V Cafe v Lese bylo díky NOISY pořádně hlasito

Britská kapela NOISY se 3.11. vrátila do Prahy a opět předvedla svou nezastavitelnou energii a originální mix hudebních...


Call Me Karizma v Praze vyprodal Futurum
04.11.

Call Me Karizma v Praze vyprodal Futurum

Po prvotním odložení své EU tour se pražští fanoušci konečně dočkali a Call Me Karizma dorazil do vyprodaného...


Covers for Lovers oslaví patnácté narozeniny. Prvním dárkem je nový singl a klip.
04.11.

Covers for Lovers oslaví patnácté narozeniny. Prvním dárkem je nový singl a klip.

Energická punková vypalovačka s chytrým textem, tahem na bránu a skáčkovou pasáží. To je nový singl kapely Covers...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Amaeri
24.10.

Amaeri

» Ševčíková Katarína

Nepočítáme-li výběrové Best Of, znovuvydání vánočního alba a úspěšného...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru