Bartleby nejsou jen o rapu a cimbálu

Neobvyklá, nečekaná spojení okysličují hudbu. Pokud jsou samozřejmě vydařená, nikoli samoúčelná. Projekt Bartleby patří zcela určitě do první skupiny, propojení rapového, tedy hodně rytmického zpěvu s velice melodickým cimbálem je nejen originální, ale především funkční a invenční. Díky tomu patří album #happiness k tomu nejzajímavějšímu, co u nás letos vyšlo.  
Za projektem Bartleby stojí mistr republiky ve stále populárnějším slam poetry TKCR a kontrabasista Jakub Nožička, bývalý člen skupiny Ponk, pro kterou je cimbál zásadní. Na desce #happiness samozřejmě nezní pouze tento lidový nástroj, ale také kytary, klávesy, saxofon či housle. Do Nožičkovy hudby rapuje TKCR své chytré a nápadité texty (básně).  

Že tohle album nebude nějak přespříliš vážné, nekompromisní, urputné, ale naopak lehké a vzdušné, dokazuje úvodní lidový vtípek. „Dajte ňákú tesknú, ať je veselo." Náhled na dnešní společnost přináší ne příliš optimistická, ale hudebně velice pestrá píseň Infekční. Nejen v ní zazní slova, která se zaseknou do hlavy i mysli posluchače. „Když uřízneš větev, tak ti ubyde míza". Další sondu do současného světa nabízí energičtější Detox, kde zazáří zpívající i rapující Kleopatra. Její zpěv skvěle ladí s rapem TKCR.  



Velký prostor k tomu, aby ukázal, jak krásně zní, dostává cimbál v písni Nádech. Opravdu libozvučný nástroj. Lehká, radostnější, optimističtější a silně melodická skladba s hostující zpěvačkou Marií Puttnerovou. Krásné saxofonové sólo zdobí vtipnou, skvěle šlapající písničku Summerfunk, syrověji vyznívá dramatická titulní, na baskytaře vystavěná, barevná, k jazzu a funku směřující skladba. „S úsměvem na ksichtě chcípám, si říkám, no aspoň furt dýchám, stejně nic nemá význam, si to přiznám."  

Samply ovládají tvrdou, nadupanou píseň Mythos, kdy zpěvák tlačí před sebou text a jednotlivá slova střílí jako ze samopalu. „Život je mýtus a otázka výkladu," magická záležitost. Křehký, jemný začátek uvozuje Zóon politikon, tvrdá obžaloba populistických a všehoschopných politiků. A také úvaha o tom, jak se k tomu postavit. „Jestli spáchat atentát nebo jenom tak stát a pozorovat ten zkrat."  

Hodně elektroniky určuje skladbu Su fakt dobrý. Kritika youtuberů a rapperů, ovšem podaná s velkým nadhledem a vtipem. Vyklidnění přináší Výdech, i když také tato skladba postupně nabírá na dynamice a zaujme mimo jiné i invenční instrumentální pasáží. Závěrečné Outro pak připomene, jak náladotvorným nástrojem cimbál je.  



Album #happiness není jen o rapu a cimbálu, i když i toto spojení relativně nového (hip hop) stylu se starým, tradičně lidovým nástrojem, je zajímavé. Deska nabízí mnohem víc. Kolekci hudebně pestrých, barevných a svěžích písní se skvělými instrumentálními výkony a básnickými, povětšinou kritickými texty, které se zabývají podstatnými věcmi, aniž by jim chyběl nadhled. Bartleby se vydali originální cestou a bude zajímavé sledovat, kam budou směřovat dál.

ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Make Them Suffer přivezou Make Them Suffer
02.04.

Make Them Suffer přivezou Make Them Suffer

Australská metalcorová skupina Make Them Suffer se zastaví v Praze během své tour ku příležitosti vydání...


Metalové ikony Arakain a Alkehol rozbouřily Českou Lípu i Herálec
01.04.

Metalové ikony Arakain a Alkehol rozbouřily Českou Lípu i Herálec

Hned na dvě zastávky A+A Tour legendárních českých rockových kapel Arakain a Alkehol vyrazili redaktoři Hudební knihovny....


Debutové album Petrofskiho zdobí množství emocí, poloh i žánrů
01.04.

Debutové album Petrofskiho zdobí množství emocí, poloh i žánrů

Nejen plejádou zajímavých hostů, ale i množstvím emocí, poloh i žánrů zaujme debutová deska jedné z výrazných...


Bastardi a Budulínek si skvěle rozumí, důkazem je nový klip
31.03.

Bastardi a Budulínek si skvěle rozumí, důkazem je nový klip

V Třebíči pokračuje 11. dubna společné koncertní turné kapely Cocotte Minutte  a písničkáře...


I Love You Honey Bunny na novém albu procházejí jednotlivými fázemi osobní transformace
31.03.

I Love You Honey Bunny na novém albu procházejí jednotlivými fázemi osobní transformace

Pod názvem Don’t Look When I’m Changing vydává pražská indie-popová kapela I Love You Honey Bunny své třetí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Noc Na Zemi
09.02.

Noc Na Zemi

» Bad Karma Boy

V jednom z rozhovorov kedysi kapela Bad Karma Boy povedala, že v ich textoch sa často...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru