Průvodce hudebním festivalem Klášterecké hudební prameny 2012
Ve městě Klášterec nad Ohří se ve dnech 6. 7. – 15. 7. 2012 koná 8. ročník Klášterecké hudební prameny 2012 a mezinárodní houslové kurzy.
Program festivalu
6.7. 2012 – 19.30
Nádvoří zámku
Slavnostní zahajovací koncert
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (Collegium)
Marek Štilec – dirigent
Jaroslav Svěcený – housle
Julie Svěcená – housle
Karel Untermüller – viola
7. 7. 2012, 19.30
Nádvoří zámku
Vivaldianno MMXII
Nový projekt rockového klavíristy Michala Dvořáka a houslového virtuosa Jaroslava Svěceného
8. 7. 2012, 11.00–17.00
Renesanční sál zámku
Velký den houslí v Klášterci nad Ohří
Unikátní výstava slavných italských, francouzských,německých a českých houslí bude protkána komentovanými prohlídkami Jaroslava Svěceného a renomovaného Mistra houslaře Jana Pötzla. Začátky komentovaných prohlídek jsou v 11.00, 14.00, 16.00.
10. 7. 2012, 19.30
Renesanční sál zámku
Galavečer operních árií
Markéta Mátlová – soprán (slavné operní árie)
Jaroslav Svěcený – housle
Stanislav Gallin – klavírní doprovod
12. 7. 2012, 19.30
Nádvoří zámku
Ve znamení tanga!
Ladislav Horák – akordeona bandoneon
Miloslav Klaus – kytara
Jaroslav Svěcený – housle
13. 7. 2012, 19.30
Renesanční sál zámku
Galakoncert hudby a slova
Petr Kostka – umělecký přednes
Jaroslav Svěcený – housle
Julie Svěcená – housle
Václav Mácha – klavír
14.7. 2012, 19.30
Renesanční sál zámku
Jan Simon – klavír
15. 7. 2012, 14.00
Renesanční sál zámku
Závěrečný koncert účastníků mezinárodních houslových kurzů
Václav Mácha - Klavírní spolupráce
15.7. 2012, 19.30
Nádvoří zámku
Závěrečný festivalový koncert
Jaroslav Svěcený – housle
Dana Vlachová – housle
Julie Svěcená – housle
Petr Nouzovský – violoncello
vybraní účastníci mezinárodních houslových kurzů Virtuosi Pragenses
Představení účastníků
Jaroslav Svěcený
Je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. S houslemi procestoval jako sólista téměř celý svět, kromě klasických koncertů je i jedním z hlavních tvůrců úspěšného multižánrového projektu VIVALDIANNO. Je držitelem několika zlatých a platinových desek za prodaná CD a DVD. Je zakladatelem a hlavním protagonistou mezinárodních hudebních festivalů - Smiřické svátky hudby ve Smiřicích u Hradce Králové, Klášterecké hudební prameny v Klášterci nad Ohří, Kocianovo Ústí v Ústí nad Orlicí a Tóny Chodovské tvrze v Praze. Je propagátorem a znalcem stavby houslí, v roce 2009 uspořádal v Obecním domě mimořádně úspěšnou výstavu pod názvem Slavné evropské housle, kde na komentovaných prohlídkách představil na 40 špičkových historických i současných nástrojů a v témže roce se stal zároveň soudním znalcem smyčcových hudebních nástrojů. Kromě bohaté koncertní činnosti patří mezi jeho nejnovější aktivity mimo jiné i moderování Mikrofora na Dvojce Českého rozhlasu.
Julie Svěcená
Studuje Pražskou konzervatoř ve tříděvynikající houslistky a komorní hráčky, profesorky Dany Vlachové. Je vítězkou Mezinárodní houslové soutěže Jaroslava Kociana, laureátkou Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudeníků ConcertinoPraga a nositelkou 2. ceny a titulu laureátna Mezinárodní houslové soutěži GeorgaPhillipa Telemanna v polské Poznani. Na Mezinárodní houslové soutěži - KlosterSchontal 2011 (Německo) - získala v náročné celosvětové konkurenci pátou cenu. Své hudební vzdělání doplnila na mistrovských kurzech u prof. Zakhara Brona (Švýcarsko), prof. Borise Kuschnira (Rakousko), prof. Rodneyho Frienda (Velká Británie) a Stephena Shippse (USA).
Marek Štilec
Umělecká studia začal na Pražské konzervatoři v houslové třídě Dany Vlachové, dirigování studoval u Leoše Svárovského, je absolventem pražské HAMU.Spolupracuje s řadou významných orchestrů: Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK , Pražský komorní orchestr, Pražskákomorní filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Komorní filharmonie Pardubice, Jihočeská komorní filharmonieČeské Budějovice, Plzeňská filharmonie, Filharmonie Hradec Králové, Akademičtí komorní sólisté, CzechVirtuosi. Ze zahraničních potom s Kammerphilharmonie Graz, National Orchestra of Moldova a Pärnu City Orchestra (Estonsko).Je hostem nejvýznamnějších festivalů jako např. Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Pražský festival melodramů, Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, Hudba tisíců – Mahler Jihlava. Spolupracoval se sólistyjako jsou Jaroslav Svěcený, Štefan Margita, KateřinaEnglichová, Martin Kasík, Jiří Bárta, Ivan Kusnjer, MaríaIsabel Siewers, Irvin Venyš a další .V 17ti letech založil komorní orchestr Quattro, jehož je dirigentem a uměleckým vedoucím.Je absolventem International Järvi Academy – masterclasss Leonidem Grinem, učastnil se mistrovských kurzů Vladimíra Kiradjeva v Reichenau, Achima Holuba v Grazu a legendárního Jorma Panuly ve Výmaru.V březnu 2010 absolvoval studijní pobyt u San Francisco Symphony a jeho šéfdirigenta Michaela Tilsona Thomase.
Stanislav Gallin
se začal klavíru věnovat v rodném Rusku, kde také vystudoval hudební gymnasium v Petrohradě (profesorVladimir Mischouk). V roce 2001 vstoupil do třídy profesora Petera Toperczera na Akademii múzických umění v Praze, kterou v dubnu 2007 absolvoval. V roce 2004 absolvoval studijní pobyt na Mozarteu v Salcburku u profesora Petera Langa. Zúčastnil se mnoha národních a mezinárodních soutěží – napříkladv německém Nersingenu mu byla udělena 1. cena, na Prague Junior Note získal také 1. cenu.Zúčastnil se také četných mistrovských kurzů, studoval například u Lazara Bermana, Eugena Idjice, Avo Kouyoumjiana, Pierra Jasmina a jiných. Jako sólista se představil s orchestrem Petrohradské Filharmonie, Petrohradským Rozhlasovým Orchestrem, Moravskou filharmonii Olomouc, Bruno Walter Festival Orchestr atd. Je vyhledávaným komorním hráčem, vystoupil na koncertech nejen v České Republice a v Rusku, ale i v dalších evropských zemích, v USA a v Africe. Od roku 2009 je doktorandem na VŠMUv Bratislavě ve třídě doc. Eleny Handler.
Miloslav Klaus
se hře na koncertní kytaru věnuje od osmi let.Vystudoval pražskou Konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze. V roce 1982 získal titul laureáta ve světoznámé kytarové soutěži Concours Internationalde Guitarre v Paříži.
Věnuje se sólové a komorní hře. Koncertoval ve více než dvaceti státech Evropy,v Mexiku, na Kubě, v USA, Kostarice, Kolumbii, atd. Své další aktivity rozvíjí v oblasti nahrávání pro různé rozhlasové, televizní a gramofonové firmy.
Vivaldianno MMXII
Nový projekt dvojice Michal Dvořák a Jaroslav Svěcený,Vivaldianno MMXII nabízí klasickou hudbu nově a svěže, za účasti celé řady vynikajících interpretů. Tato hudba naplňuje prostor a stává se jeho nedílnou součástí. Je oceňována posluchači i odborníky a klášterecký zámek nabídne v tomto ohledu neopakovatelný zážitek.
Karel Untermüller
je absolventem Pražské konzervatoře ve hře na violu ze třídy prof. Jaroslava Ruise a HAMU v Praze u prof. Lubomíra Malého. Zúčastnil se mistrovských kurzů u významných osobností - např.Norbert Brainin, Sigmund Nissel, Thomas Kakuska. Sólově koncertoval s několika českými orchestry - Sukův komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Západočeská filharmonie. Je uznávaným a vyhledávaným komorním a sólovým hráčem.
Markéta Mátlová
Markéta Mátlová /1985/ je sopranistka, která i přes své mládí oslovila posluchače na téměř všech kontinentech světa. Vystudovala Hudební Akademii v Praze pod vedením prof. M. Hajóssyové a nyní doplňuje soukromě svá vzdělání u prof. J. Protschky na Hochschule für Musik Und Tanz Köln.
Každoročně je zvána na koncertní a operní pódia jak v České republice, tak především v zahraničí (Čína, Japonsko,Německo, Itálie, Blízký Východ, Malta, Irsko, Švýcarsko, Rakousko, Francie, Anglie, aj.). Vyhrála mnoho mezinárodních soutěží a v roce 2011 se představila na pódiích např. v USA - New York, Čína – Peking, Holandsku, Německu, Čechách.
Spolupracovala s dirigenty H.Franke, Ch.Pouw, M.Němcová a další. Markéta Mátlová také připravuje spolu s Jaroslavem Svěceným a Jiřím Škorpíkem hudební projekt SMS –„Special Music Style", který čerpá inspiraci z klasické hudby, proměňujíc ji různými aranžemi do novodobého pojetí.
Petr Nouzovský
patří k našim nejvýznamnějším violoncellistům. Je držitel ocenění „New Master on Tour 2007", „Europäische Förderpreis für Musik 2007" a laureát Val Tidone Competition 2011.Studoval v Praze, Drážďanech a Madridu. Vystoupil na festivalech či pódiích v Moskvě, Petrohradě, Bolzanu, Istanbulu, Los Angeles, Buenos Aires či Bratislavě. Na Pražském jaru debutoval v roce 2005. V amsterdamském Concertgebouw o tři roky později. Natočil 12 CD. Každoročně vystupuje na cca. 100 koncertech po České republice, Evropě a Rusku. Hraje na violoncello Jean Baptiste Vuillaume 1835.
Jan Simon
Po absolutoriu Pražské konzervatoře ve třídě Valentiny Kameníkové pokračoval ve studiích na pražské HAMU, kterou absolvoval pod vedením Ivana Moravce. Své vzdělání doplnil roční stáží v Curychu u klavíristy Homera Francesche a dvouletým studiem v německém Lübecku u Jamese Tocca.Vítězství v národní Chopinově soutěži a Interpretační soutěži Ministerstva kultury bylo dobrým odrazovým můstkem pro úspěšná vystoupení v mezinárodních soutěžích. Po zisku laureátských titulů v Chopinově soutěžina Mallorce (1985), v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro (1988) a ocenění na soutěži WilliamaKappela v USA (1990) završil své působení na mezinárodních soutěžních pódiích ziskem bronzové medaile v soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 1991.
Jan Simon vystupuje pravidelně s renomovanými orchestry jako např. BBC Symphony Orchestra London, Israel Philharmonic Orchestra, Česká filharmonie, Baltimore Symphony, Malmö Symphony, Orchester der Beethovenhalle Bonn, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Moskevští sólisté, Slovenská filharmonie, Pražská komorní filharmonie, FOK ad. Spolupracuje s dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Marcem Soustrotem, Vladimírem Válkem, Vasilijem Sinaiskim, Tadeuszem Strugalou, Serge Baudem, Petrem Altrichterem, Ondrejem Lenárdem, Davidem Robertsonem, Liborem Peškem, Martinem Turnovským, Ole Kristianem Ruudem, Gaetanem Delogu, Leošem Svárovským ad. Koncertní vystoupení zavedla Jana Simona do většiny evropskýchzemí, do Egypta, Japonska, do Číny a na Taiwan, Mexika, Kanady, USA, Austrálie, jakož i na pódia prestižních festivalů (Schleswig-Holstein, Pražské jaro, Bratislavské hudobné slavnosti aj.). Dále sepředstavil v Athénách, Frankfurtu, Mnichově, Zaragoze, Pamploně, Jerusalémě, Udine, Bělehradě, Zagrebu, Nancy a v Carnegie Hallv New Yorku.
Jan Simon nahrává pro gramofonové firmy Supraphon, BMG Ariola, Radioservis, Clarton.Vedle svých uměleckých aktivit působí Jan Simon od roku 2001 ve funkci ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Komorní orchestr VIRTUOSI PRAGENSES
založil v roce 1970 přední český houslový virtuóz a dirigent Libor HLAVÁČEK. Členové tohoto vysoce renomovaného tělesa jsou přední pražští instrumentalisté. Kritiky na jejich hře nejvíce oceňují muzikálnost, kultivovaný zvuk a precizní provedení skladeb. Vedle rozsáhlé domácí koncertní činnosti (včetně vystoupení na festivalu Pražské Jaro) účinkoval orchestr VIRTUOSI PRAGENSES na významných zahraničních pódiích - Wiener Festwochen, Mezinárodní hudební festival v Dubrovníku, Festage Passau, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Pražský podzim, Podblanický podzim, Doteky české hudby, Talichův Beroun, Smiřické svátky hudby, Kocianovo Ústí, Tóny Chodovské tvrze, atd.
Dana Vlachová
Je profesorkou Pražské konzervatoře, kde vede houslové oddělení, a členkou Českého tria. Jejím otcem byl profesor Josef Vlach, primárius světoznámého Vlachova kvarteta, pedagog a dirigent. Jako komorní hráčka procestovala Evropu i zámoří, uskutečnila řadu nahrávek na CD, pro rozhlas i televizi (např. NHK -Japonsko). Pravidelně působí jako lektorka na mistrovských kurzech u nás i v zahraničí, bývá často členkou porot houslových soutěží - Mezinárodníhouslová soutěž Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí, celostátní soutěže ZUŠ, International Violin Competition Nagoya (Japonsko), ad. Hraje na nástroje z dílny „Českého Stradivariho" Kašpara Strnada z roku 1797. Hudební kritika nejčastěji vyzdvihuje u Dany Vlachové smysl pro krásný tón, její strhující muzikalitu a temperament.
Ladislav Horák
absolvent Pražské konzervatoře a Západočeské university v Plzni. Během studií vítěz národní soutěže v Hořovicích(1990) a laureát mezinárodních soutěží v Andoře, Itálii a Španělsku (1987-1990). Koncertuje sólově, v komorních sdruženích Piazzolla Soloists a Bona Fide Quintet, koncerty s dalšími komorními i orchestrálními soubory (např. FOK, Moravská filharmonie, Severočeská filharmonie, Sukův komorní orchestr, Pražský komorní orchestr, Komorní orchestr Dvořákova kraje, Praga Camerata, …). Má nahrávky ve studiích českého rozhlasu, natáčel pro české, španělské, italské i americké televizní společnosti. Je propagátorem a prvním interpretem skladeb jak soudobých českých a zahraničních autorů, tak i kompozicí slavného argentinského skladatele – Astora Piazzolly. Natočil CD Barevný svět akordeonu věnovaný soudobé hudbě a CD Století Václava Trojana. Pedagogicky je činný na Pražské konzervatoři, kde působí odroku 2005 ve funkci zástupce ředitele.
Petr Kostka
má kořeny ve starobylém divadelnickém rodu. I když strávil dětství v herecké rodině, původně jej zajímaly spíše exaktní vědy a chtěl studovat matematiku. Po maturitě na Vyšší hospodářské škole v Plzni ale nakonec nastoupilna DAMU (1957-1960). Nedlouho poté začal točit filmy, studium nakonec nedokončil a v roce 1960 získal angažmá v Městských divadlech pražských(1960-1974). V době normalizace Kostka tuto scénu opustil a stal se členem činohry Národního divadla (1974-1994). Od roku 1994 je Kostka hercem Divadla na Vinohradech, hraje ale také pohostinsky na dalších scénách, se zájezdovými dramatickými a literárními představeními vystupuje po celé republice. Na Vinohradech se uplatnil například ve hrách Povídky z Vídeňského lesa nebo Křehká rovnováha, v pozdější době se prosadil v Divadle Radka Brzobohatého a za roli Hermana v lyrické komedii Smíšené (po)city obdržel v roce 2003 Cenu Thálie.
Václav Mácha
V roce 1994 absolvoval Hudební školu hl.m. Prahy jako žák prof. Jana Tůmy, a ve svých 15 letech se stal nejmladším posluchačem Hudební fakulty Akademie muzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Moravce. Po úspěšném absolvování HAMU studoval u prof. Karl-Heinz Kammerlingana Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru v Německu. S úspěchem se pravidelně zúčastňoval mezinárodních soutěží, např. "Virtuosi per musicadi Pianoforte” 1.cena, rozhlasová soutěž "Concertino Praga” 2. místo, finalista "Mezinárodní tribuny mladých interpretů UNESCO” v Bratislavě, v Dublinu o "Evropskou hudební cenu” 3. cena, "cena Leoše Janáčka”, 1. cena a zvláštní cena za nejlepší interpretaci Beethovenových skladeb na soutěži "Viotti-Valsesia” v Itálii, 2. cena na soutěži "K. Bergemanna” v Hannoveru.
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Americká Pantera se vrací do České republiky
Českou republiku čeká v pořadí třetí návštěva groove metalové kapely Pantera. Americká čtveřice, která v 90. letech...
Anki, Irena a Vojtěch Havlovi, GbClifford a Mat213 aspirují na desku roku ve Vinyle
Rapper Anki, anonymní hudebnice GbClifford, elektronický hitmaker Mat213 a dvojice Irena a Vojtěch Havlovi. Celkem čtyři...
Háv gothic metalcoru se vznáší nad Prahou
Konec ledna odstartuje koncertový rok 2024 mě a mnoha dalších. A bude to s jednou z nejpopulárnějších metalcorových skupin...
Nieve Ella se v únoru vrátí do Prahy
Britská indie zpěvačka a hudebnice Nieve Ella je známá svou kombinací indie, popu a elektronické hudby. Její...
Na narozeninovém koncertu skladatele Zdeňka Bartáka vystoupí stovka umělců
Své 70. narozeniny oslaví koncertem 11. ledna v hale O2 Universum skladatel Zdeňek Barták, autor řady hitů, filmových...
» zobrazit více...
RECENZE
» Vánoční poselství Radůzy – láska,...
» Riffobijec Kiko Loureiro na novince masíruje...
» Čistá radost všech ze všeho, to je nové...
» Linkin Park (ne)začínají od nuly
» Amaeri je jedinečná relaxace s léčivou...
» Poletíme? mírně přibrzdili své turbo...
» zobrazit více...
Waltari ukázali, že pořád umí přenést super energii do publika
Koncert finské kapely Waltari v pondělí 28. října v pražském klubu...
Americká Pantera se vrací do České republiky
Českou republiku čeká v pořadí třetí návštěva groove metalové kapely...
V Parlamentu duněla tvrdá muzika, tentokrát pod hlavičkou metalového Slunovrat festu
Očekávanou akcí v předvánoční době je v plzeňském Parlament...
Crazy Story
» Totální nasazeníAlbum Crazy Story natáčela slánská punkrocková kapela Totální nasazení...
Festival Groove Brno slaví plnoletost a mění svou podobu na letní open air festival
Na podzim dozněly poslední tóny sedmnáctého ročníku festivalu Groove...
Bleed From Within: Rádi si hrajeme s melodiemi, ale pořád jsme metalová kapela
Po jejich dalším povedeném vystoupení na festivalu Brutal Assault jsem...
Anki, Irena a Vojtěch Havlovi, GbClifford a Mat213 aspirují na desku roku ve Vinyle
Rapper Anki, anonymní hudebnice GbClifford, elektronický hitmaker Mat213 a dvojice...
Vychází dosud nevydaná nahrávka Zuzany Navarové Čert ví proč
Před dvaceti lety byl celovečerní film Romana Vávry Čert ví proč premiérově...
Na Trnkobraní se mohou těšit Dan a Eva
Již zítra se otevřou brány areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích,...
Byt číslo 4 budí stále více pozornosti
Tahle mladá šumperská kapela vtrhla na českou hudební scénu jako dravá...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.