Brutal Assault hlásí: Vojenská pevnost Josefov dobyta!

Malé městečko Jaroměř a přilehlá pevnost Josefov se, jak už to bývá několik posledních let zvykem, v půlce srpna na čtyři dny (8. až 11. 8.) změnila v českou metropoli metalových fanoušků. Ulicemi proudí vesměs černě oděné davy lidí, volná prostranství jsou pokryta stany a projíždějící auta tvoří kolony. Místní si už na toto zvykli. Jak by také ne, když mnohým podnikavým se za tuto krátkou chvíli mnohonásobně zvýší tržby. Samotné pevnosti festival zvyšuje povědomí o její existenci, přináší peníze a dává smysl jejímu využití, kdy samotná existence v podobě muzea je vzhledem k její velikosti luxus, na který se nedostává peněz a pevnost by jinak chátrala. Festival se také právě díky svému umístění stává čím dál více známější u zahraničních fanoušků. Podobné festivaly se většinou konají na fádní ploše letiště.

Středa

Již ve středu, během předprogramu, se plochy na stanování řádně plnily a toto rojení dávalo tušit, že návštěvnost nebude ani letos propadákem. A opravdu, přes snahu pořadatelů co nejvíce usnadnit výměnu lístků za náramky a koupi lístků, se i letos tvořily dlouhé fronty u vstupu. To je jedna z velmi mála každoročních bolestí festivalu, kdy vždy přijede více diváků než předcházející ročník. Někteří z nich proto nestihli všechna vystoupení programu, v němž se představila špička české scény a angličtí Anaal Nathrakh. Především pro Root to byl plnohodnotný koncert, který jim sluší víc, než vystoupení v českých poloprázdných kulturácích. Ingrowing zahráli tradičně skvěle, jak je u nich již dlouho zvykem. Překvapili i Avenger. Český black metal nebývá na této úrovni tak často vidět.

Čtvrtek

Ve čtvrtek se už nápor u vstupu optimalizoval a festivalové běsnění pomáhala rozjet i jedna ze dvou českých partiček v hlavním programu Brutally Deceased. Čím dál větší úspěch mají v Česku ruští Arkona. Sličná divoženka za mikrofonem řádila, co jí síly stačily a ulovila pro skupinu dalších pár fanouškovských srdíček. Ruský folklór tentokrát slavil úspěch. Vedle se už ale chystal folklór zcela jiného ražení. Na pódiu se objevili maniaci v bílých nemocničních hadrech a potřísnění krví dávalo tušit, že svoji práci „dobře ovládají". Švédští chirurgové General Surgery rozřezali ušní bubínky publika na drobno, tak že se nikdo nestačil bránit. A proč taky? Byla to opravdu kvalitně odvedená práce, kterou tu tito hoši předvedli už po několikáté. Crowbar značně zpomalili tempo, ale neubrali z intenzity. Podobně tady žádná kapela letos nehrála a jejich pomalý a od srdce zahraný hard core fanoušky mohl jen potěšit.


Nefalšovaná krvavá práce v podání General Surgery


Těžkotonážníci Crowbar

Dnes velmi moderní styl metal core tu na výsost výborně předvedli Black Dahlia Murder. Opravdu strhující, výborně nazvučená show, která si na nic nehrála. Všude plno energie a technických postupů. Jen to do lidí nasypat. Corrosion of Conformity na chvíli uklidnili atmosféru a hvězdná sestava Lock Up mohla rozpoutat ten pravý grind coreový tanec. Představily se tak, jak jsou zde už všichni zvyklí. Publikum jen spokojeně mručelo. Swalow the Sun šlápli na brzdu, však již bylo na čase vzhledem k tomu, co se mělo ještě odehrát. Další výborný metal core v podání Heaven Shall Burn se na pódium přihrnul tentokrát z Německa. Opět těžko něco vyčítat. Exotičtí Brazilci Krisiun přivezli klasický temný death metal. Sice ve třech, ale ani oni si ostudu neuřízli.


Lock Up předvádějí svoji smršť


Návštěva z Brazílie

To už se schylovalo k bouřce. Na obloze sice polojasno, ale na jevišti zabouřilo. Kdo zná poslední desku Ministry, toho nepřekvapilo, že se začínalo právě z ní první písní i s intrem. Mnozí si zacpávali uši, protože takto nahlas tady nikdo letos nehrál. Ze začátku se v hluku utápěly některé nástroje, jenže pak se vše srovnalo. Magický Al Jourgensen ovládal obecenstvo jako loutky. Bodejť by ne, když valící se masy industrialu nedovolily nikomu se ani pohnout. Nemohly chybět ani hitovky ze starších alb. Pro mnohé to byl vrchol celého festivalu. Dimmu Borgir tak kvůli tomu přes svoji slávu a pompéznost působili jako ten druhý vzadu. Přesto však jejich vystoupení bylo sympatické, i když se neobešlo bez pokusů se zvukem. Sick of It All všechny přítomné uvolnili a na vlně velice dobrého zvuku si každý alespoň trochu poskočil. Samael obrátili list na úplně jinou stránku. Jejich démonický elektro metal nemusí každý, publikum trochu prořídlo. Dramaturgii festu však jejich set pomohl a rozhodně nebyl ledabyle odbitý. Toho večera všechny čekala ještě jedna death metalová smršť a to ve velmi originálním podání - Nile si těžko někdo s někým splete. Velice hodnotné představení. Noc ještě uzavřeli avantgardní černokněžníci Arcturus.


Démon Al Jourgensen žehná svým ovečkám


Dimmu Borgir


Kdo neskáče, není fanoušek Sick of it All

Pátek

Pátek byl ve znamení temperamentního rozjezdu. Cattle Decapitation jakoby ani nepatřili mezi počáteční kapely dne. Minimálně zpěvák se činil způsobem, jaký se jen tak nevidí. I v tak extrémním zpěvu se dají krásně měnit polohy hlasu. Prostě zase jeden kvalitní death core. A v něčem podobném pokračovali ještě Bleed from Within. Mnohé pak překvapili Vildhjarta, milý únik z death coreového běsnění. Zatímco Norther se k death metalu vrátili přes melodickou stránku, Incantation předvedli jeho old school verzi. Pěkná prácička! A znova přes finské melodie Insomnium se dostáváme ke Kampfar zastupující black metal. Pak se fanoušci pomalu začali scházet na Morgoth. Tato klasika z Německa v Čechách hrála poprvé a přesvědčila o své kvalitě i ty, kteří ji dřív neposlouchali. Vyzrálé death metalové vystoupení, jak má být. Suicidal Angels jsou u nás dobře známí a po častých vystoupeních i oblíbení. Ani tentokrát jejich přesně zahraný old school thrash nezklamal. Hatebreed rozpoutali to pravé peklo. V kotli pod pódiem se šílelo a brutální hard core vše rozemlel na prach. Jejich set neměl chybu ani zvukovou. Ani Napalm Death nedali přítomným odpočinout a kotel už nebyl jen pod pódiem. ND u nás hrají i vícekrát do roka a stejně se fanouškům neoposlouchají. Naprosto vyčerpávající set! Vikingskou jízdu předvedli Amon Amarth. Návštěvnost jejich setu předvedla popularitu těchto válečníků a ti ze sebe vydali vše.


Poctivý death metal v podání Incantation


Metal market letos zase o trochu větší


Morgoth poprvé v Česku


To je síly najednou!

Jenže pak přišli na řadu Machine Head. V celém hledišti se pořádně nedalo hnout. Monstrózní zvuk nepřipustil žádné pochyby. Co říct k naprosto profesionálně odvedené show? Snad jen, že Rob Flyn nemusel mezi písněmi tolik kázat a mohlo se více hrát. Muzika MH je určená pro masy a tak taky působilo vystoupení kapely. Těžko srovnávat např. s takovými Hatebreed. Ani o jedněch se nedalo říct, že byli horší, ale jde o jiný přístup k muzice. Komerčně úspěšnějším MH však organizátoři přejí logicky trochu víc. Přes chaos Converge se přesuneme k Paradise Lost. Jejich novější tvář se musí poprat vždy s tím, jak zahrát současné skladby a ty starší. Přece jen omezenější početnost publika dala tušit, že předchozí nášupy lidi trochu vyšťavily. Kapela se se vším se ctí poprala. Menší část věrných ještě nemohla opustit kapelu Gorguts. Vždyť se jedná o velice kvalitní technický death metal. Kluci, vědomi si toho, své příznivce nezklamali ani hodinu po půlnoci. Poslední odvážlivce ještě toho dne zničil Pig Destroyer.


Fanoušci se baví při setu Napalm Death


Robb Flynn a Machine Head ovládají publikum

Sobota

Ahumado Granujo svým veselým vystoupením otevřeli páteční den. Po vypadnutí dvou kapel se tak dostali již podruhé na řadu Ingrowing. Od půl třetí program na chvíli pokračoval normálně. Svoji dávku agrese do diváků vypustili např. Aborted. Mnoho návštěvníků bohužel muselo oželet Sodom. Ti dorazili později a tak byli nuceni své vystoupení odehrát až na konec festivalového dne a věrní tak museli spánek ještě chvíli oželet. Fintrol tak po pauze vrátili program do normálu svým svérázným folk metalem, tentokráte finským. Pro mnohé nastalo vrcholné vystoupení dne, když zahráli američtí raraši Immolation. Klasický death metal tentokrát slavil a svým opravdu poctivým provedením bez skrupulí ovládl večer.


Festival byl letos vyprodaný


Fintroll učí lidi tancovat finské tance

Svým zvířeckým řevem pak fanoušky ovládal Chris Barnes se Six Feet Under. Tradičně se hrály spíše starší skladby, ale opravdovým překvapením byly i dva zahrané hity od Cannibal Corpse. SFU vůbec změnili tvář tím, že po výměně členů přibrali i druhého kytaristu. Když zvukař během setu vyladil svůj aparát, vystoupení bylo úchvatné. Agnostic Front jsou už takovou tradicí Brutalu a všichni si s nimi rádi zaskáčí. Poctivým melodickým deathem pobavili At the Gates. Pravý metalový koncert, kde nechybějí řízné rify, melodie a charismatický lídr. Srdíčko fanouška zaplesalo. Ďábelská show musela samozřejmě přijít až na noc. Tu předvedli Immortal a ohně u toho nemohly chybět. Pomalovaní fanoušci se konečně dočkali a Immortal je nechali si to patřičně užít. Pokračovat mohli i s Portugalci Moonspell.


Na pořádek v areálu dohlížel také jeden zapomenutý c. a k. voják


Ďábelská show Immolation válcovala, co mohla


To není zvíře, to jen Chris Barnes uvádí další song (Six Feet Under)


Roger Miret na obří obrazovce (Agnostic Front)


Tomas Lindberg podruhé, tentokrát s At The Gates


Na závěr trochu temné nálady rozdávali Immortal

Pevná stálice mezi festivaly

Festival i letos potvrdil, že pro něj neexistují špatné kapely, špatné mohou být jen některé okolnosti. Tou nejzásadnější je samozřejmě zvuk. Ten byl letos snad nejlepší za historii festu. Vždy se dají najít nějaké chybičky, ale to se při tomto tempu vystoupení dá i očekávat a celkový dojem z festivalu to moc nekazí. Další takovou okolností je počasí. Mohlo být letos ještě lépe? Ani vedro, ani zima a hlavně déšť jen chvíli v noci mimo vystoupení. Organizátoři se snaží v rámci rozpočtu akci účastníkům rok od roku zpříjemňovat a naslouchají jejich požadavkům. Např. před WC budkami nestojí fronty a v rámci možností se je daří pravidelně čistit stejně jako celý areál. Dostatečné pestré občerstvení bylo podáváno na biologicky rozložitelném nádobí. Festival si tak letos opět upevnil svoje už tak silné jméno a není divu, že byl pořadatelem prohlášen za vyprodaný. Díky jeho schopnostem si jde svojí cestou tak, aby neskončil v problémech, jako některé jiné velké české festivaly letošní sezony.


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Švédští Royal Republic opět cestují po světě
22.01.

Švédští Royal Republic opět cestují po světě

Odborníci na rock’n’roll ze Švédska se letos vrací do Prahy. Royal Republic přijedou s nejnovějším albem LoveCop...


Na Bílé Hoře v Plzni o sobě daly vědět dvě mladé, o to výraznější punkové kapely
22.01.

Na Bílé Hoře v Plzni o sobě daly vědět dvě mladé, o to výraznější punkové kapely

O tom, že punkový žánr má v Plzni stále nové hudební představitele, se mohli fanouškové tohoto...


Portless vydávají uhrančivý klip a zvou na křest nového alba
22.01.

Portless vydávají uhrančivý klip a zvou na křest nového alba

Syrový, nekompromisní, tvrdý, hudebně nesmírně pestrý. Takový je singl FreeFreedom kapely Portless, dříve Support...


Tentokrát plánovaně jako headliner
20.01.

Tentokrát plánovaně jako headliner

Do Prahy přijedou 8. února 2025, tentokrát plánovaně jako headliner, Silent Planet. Proč tentokrát plánovaně? Protože...


Legenda „death metalu“ na Brutal Assault
20.01.

Legenda „death metalu“ na Brutal Assault

Festival Brutal Assault pořádaný ve dnech 6–9. srpna 2025 přivítal další skutečnou hvězdu do svého lineupu. Organizátoři...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Achtung, Sultan!
10.01.

Achtung, Sultan!

» První hoře

Přední česká alternativní kapela První hoře, která bývá řazena mezi...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru